VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

41 milyar TL’nin nereye gittiği belli oldu

41 milyar TL’nin nereye gittiği belli oldu
32 views
27 Şubat 2014 - 14:26

ozellestirmeden_gelen_para_22_kuruma_gitti13932269520_h1131079Özelleştirme gelirlerinin bütçe açıklarını kapatmak için kullanıldığı iddiası boş çıktı. Özelleştirmelerden son 10 yılda elde edilen paraların nereye harcandığı ortaya çıktı. Yönetim şeklindeki hatalar ile sayı ve nitelik anlamında yetersiz personel yapısından kaynaklı devletin sırtında uzun yıllar tabiri caizse kambur haline dönüşmüş olan kurumlar ile rekabeti engellediği için devlet eliyle yapılmasının sakıncalı görüldüğü bazı sektörlerde yer alan şirketler tek tek özelleştirilerek devlet himayesinden çıkartılarak adeta yeniden hayat buluyor.

ÖZELLEŞTİRİLEN ŞİRKETLER KARLARINI KATLADI

Taahhütnameler çerçevesinde özelleştirilen şirketler ”Cumhuriyet’in değerlerinin haraç mezat birilerine peşkeş çekiliyor” şeklindeki iddiaların aksine profesyonel ekiplerin elinde atıl durumdan çıkartılarak kalite çıtasını arttırıp zarar yazan konumdan kar eden konuma ulaşırken piyasa değerlerini de ikiye hatta üçe katlıyor.

Özelleştirme İdaresi’nden alınan bilgilere göre özelleştirilen şirketlerin özelleştirme öncesi ve sonrasına bakıldığında verimlilikten personel sayısına ve karlılık durumuna kadar pek çok kalemde ciddi anlamda iyileşmelerin olduğu gözleniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.