VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

ABD konut başlangıçları yükseldi

ABD konut başlangıçları yükseldi
19 views
02 Haziran 2014 - 7:05

1558291_1aABD’de Nisan ayında konut inşaatları, analistlerin tüm tahminlerini aşarak Kasım’dan bu yana görülen en yüksek artış hızına ulaştı. Açıklanan veriler, bu yılın başında işleri aksatan dondurucu soğuğun ardından inşaat işçilerinin yeniden şantiyelere döndüklerini gösteriyor.

Ticaret Departmanı’nın Washington’da açıkladığı verilere göre, konut başlangıçları yüzde 13.2 yükselişle, Mart ayının 947 bin adet olarak gerçekleşen artışını geride bırakarak 1.07 milyon oldu. Bloomberg anketine katılan 79 ekonomistin tahmin medyanı 980 bindi. Gelecek projeler için izinlerin de artış göstermesi, önümüzdeki aylarda konut başlangıçlarındaki artışın devam edeceği şeklinde yorumlandı.

Borçlanma maliyetlerindeki düşüş ve kredi koşullarındaki gevşemenin, alıcıları cezbederek, insaatçılar için talebi yükselttiği söyleniyor.

Comerica Inc.’ten Robert Dye artışa ilişkin, “tüketici güveninde ve istihdamdaki artış, hisse senedi piyasalarından gelen destek ve kredi koşullarındaki gevşemenin, konut başlangıçlarına ve konut satış rakamlarına yansımasını görmeye başlayacağız” yorumunda bulundu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin inşaat izinlerine ilişkin tahminleri 925 bin ile 1.05 milyon aralığında çeşitlilik gösteriyordu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.