VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

ABD’de konut sektöründeki toparlanma sendeliyor

ABD’de konut sektöründeki toparlanma sendeliyor
30 views
20 Haziran 2014 - 16:06

1580995_1aMortgage Bankaları Birliği (MBA) dün, yeni ve ikinci el konut satışları tahminini düşürerek, 2014 yılı için yüzde 4.1 düşüş ile 5.28 milyona çekti. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda, son dört yılda ilk defa yıllık bazda gerileme yaşanacak. Grup ayrıca mortgage kredisi ödeme hacmi beklentisini yüzde 8.7 düşüş, yani 751 milyar dolara düşürürken, bu durum ise son üç yılda ilk geri adım olarak görülüyor.

MBA, Fannie Mae ve Freddie Mac’in 2014 yılı başlarında yaptıkları iyimser tahminler, yükselen konut fiyatları ve ekonominin yüksek ödenekli iş fırsatları yaratamaması ile eleştirilmeye başlandı. ABD’de önümüzdeki altı aylık süreçte konut almayı planlayan vatandaş oranı yüzde 4.9’a gerilerken, bu oran 2013 yılı sonunda yüzde 7.4 düzeyinde ve 1964’ten bu yan en yüksekteydi.

IHS Inc. şef ekonomisti Nariman Behravesh, “Konut alma konusunda en iyi adımı atanlar, konut sektöründeki düşüşte taşınma planlarını erteleyip, geçtiğimiz yıl yüzde 3.5 ortalaması yakalayan rekor düşük mortgage kredilerinden yararlananlar oldu” dedi.

ABD’de ikinci el konut fiyatları geçtiğimiz yıl yüzde 11.5 artarken, 2005’teki yüzde 12’lik artışın ardından en dik ikinci yıllık artışı kaydetti. Nariman Behravesh ayrıca, fiyat artışının bu yıl yüzde 5.6’ya gerileyeceği tahmininde bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.