VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Açıkta peynir satışına yasak

Açıkta peynir satışına yasak
47 views
17 Kasım 2015 - 9:50

peynir1 Ocak 2016 yılından itibaren çarşı ve pazarlara gidecek olan vatandaşlar artık peyniri tadarak satın alamayacak. Tarihi Mısır Çarşısı’nda faaliyet gösteren esnaf karara tepki gösterirken, vatandaşlar ise uygulamanın beraberinde getirdiği tartışmalara dikkat çekti.

Mısır Çarşısı’ndan bir esnaf, “Bende isterim ki peyniri güzelce vakumlu torbalara koyalım ve satalım ama Türkiye’de maalesef bu daha geçerli değil. Bakın şimdi ben o kalıbı vakuma alayım müşteri gelip mutlaka tatmak ister. O vakumu açacağım, tekrar tattıracağım, beğenmediği zaman bir vakum daha, bir vakum daha derken astarı yüzünden pahalı olacak. Ama şimdi ne yapıyoruz biz camekanın içerisine koyuyoruz ve tozlanmadan açıktan satabiliyoruz” dedi.

Bir başka esnaf ise, “Bizim Türk milleti tadına bakmadan almaz malı. Önce tadına bakacak, test edecek ondan sonra alacak. Şimdi siz bunun tadına bakmadan kapalı ürünü nasıl alacaksınız” diye konuştu.

Vatandaşların tadına bakmadan almadığını ifade eden bir esnaf da, “Gelip ürünlere bakıyorlar, açık ürün yoksa kapalı ürüne bakmıyorlar. Bu yüzden çekip gidiyorlar. Yani ben bunu alıp gittikten sonra yemem daha iyi, köyümden getiririm diyor. O yüzden bizim vatandaş alışmış, açık ürün olmadan satın almıyorlar. Satışlarımızı çok etkiler. Yetkililer bizi dikkate almalı çünkü bu uygulama ufak esnafı öldürür” şeklinde konuştu.

Alışverişe çıkan kimi vatandaşlar halkın sağlığı açısından uygulamanın yerinde olduğunu belirtirken, kimi vatandaşlar ise “Tadına bakmadan tatlı mı, tuzlu mu nasıl anlayacağız?” diye eleştiride bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.