VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Altın, 2 ayın yükseğinden geriliyor

Altın, 2 ayın yükseğinden geriliyor
30 views
27 Haziran 2014 - 20:00

1581733_1aAltın, yatırımcıların fiziki talepteki düşüş karşısında ABD’de faiz oranlarının düşük kalacağına yönelik açıklamalar ve Irak’taki gerginliği fiyatlaması ile, iki ayın en yüksek seviyesinin aşağısında seyrediyor. Platin ve paladyum geriledi.

Altın geçtiğimiz hafta, Fed’in faiz oranlarının hatrı sayılır bir süre daha düşük kalacağını söylemesi ile üst üste üçüncü haftalık kazancı gerçekleştirdi. Altın, 2013 yılında Fed’in teşvikleri azaltacağı beklentisi ile 12 yıllık yükselişine son vermişti.

Irak’taki şiddet olayları ve Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginliğin güvenli varlıklara talebi artırması sayesinde altın, 2011 yılından bu yana ilk defa üst üste iki çeyreği kazançla tamamlamaya hazırlanıyor. Irak’ta IŞİD’in kontrol altına aldığı bölgeler giderek artarken, ABD Başkanı Barack Obama krizin diğer ülkelere sıçrayabileceği ihtimaline karşı uyarılarda bulundu. Australia & New Zealand Banking Group Ltd. ise bir raporunda, “Fiziki talep hala düşük” ifadesini kullandı.

AnandRathi Commodities Ltd. analistlerinden Abhishek Chinchalkar, “Altın Irak’taki gerginlik, Fed Başkanı Janet Yellen’ın güvercin yorumları ve teknik alımlardan destek bularak kazanç sağladı. Çin’den gelen talebin yakın zamanda toparlanması olası görünmüyor. Altının bu kazançları korumak için çok zorlu koşullarla karşılaşacağını düşünüyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.