VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Altın “Fed” öncesi yükseldi

Altın “Fed” öncesi yükseldi
40 views
23 Kasım 2014 - 6:05

1626817_1aAltın New York’ta, Fed’in bugün başlayacak ve iki gün sürecek toplantısı öncesi, sekiz ayın en düşük seviyesine yaklaşan fiyatların daha fazla alım çekeceği spekülasyonuna bağlı olarak, yükselişini ikinci güne taşıdı.

Altın vadeli kontratlarının 14 günlük RSI göstergesi, beş gün üst üste 30 seviyesinin altında kaldıktan sonra bugün 31.2 seviyesine geldi. Bu göstergenin 30 seviyesinin altına inmesi, teknik analize göre değerlendirme yapan bazı traderlar için fiyatların yükselmeye hazırlandığı şeklinde değerlendiriliyor. Dünyanın en büyük altın alıcısı Çin’de, Şanghay Altın Borsası gösterge spot kontratının işlem hacmi bugün iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Altın, Fed’in tahvil alım programını tamamlamasının ardından faizleri artırıcağı spekülasyonuna bağlı olarak Bloomberg Dolar Spot Endeksi’nin yükselmesi ile birlikte, bu yıl ilk kez çeyrek dönemi kayıpla geçmeye yöneldi. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), dün ABD’de sanayi üretiminin Ağustos’ta son yedi ayda ilk kez düştüğünü gösteren verinin ardından, bugün iki gün sürecek toplantısına başlıyor.

Mumbai, Hindistan’da AnandRathi Commodities Ltd. analisti Abhishek Chinchalkar, “Altın, iki gün sürecek FOMC toplantısı başlamadan önce, traderlerin düşüş beklentisi ile açtıkları pozisyonların bazılarından çıkmaları ile birlikte, kısa pozisyonların kapatılması sonrası yükseldi,” dedi ve Traderların muhtemelen yarına kadar beklemede kalacak olmaları nedeniyle, bir miktar konsolidasyon görebiliriz. Piyasa katılımcıları yarın Fed’den şahince bir tutum bekliyor” şeklinde görüş bildirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.