VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Altın “veri” sonrası düştü

Altın “veri” sonrası düştü
16 views
16 Mayıs 2014 - 5:16

1556863_1aAltın New York’ta, ABD’de işsizlik başvuruları verisindeki düşüşün güçlenen ABD ekonomisini işaret etmesi ve güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin azalmasına neden olmasının ardından, son bir haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

ABD’de işsizlik maaşından yararlanmak için başvuranların sayısı, istihdam piyasasındaki iyileşmenin sürmesi ile birlikte, geçen hafta son yedi yılın en düşük seviyesine indi. Altın fiyatları 2013 yılında, hisse senetlerinin ralli yapması ve ABD ekonomisinin hızlanmasının etkisi ile yüzde 28 düşerek 1981’den bu yana en hızlı yıllık kaybını yaşadı.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlaması ile birlikte bazı yatırımcıların metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini kaybetmeleri sonucu, bu hafta 2009’dan bu yana en düşük seviyesine indi. Fed Başkanı Janet Yellen bugün ABD Ticaret Odası’nda konuşma yapacak.

Chicago’da R.J. O’Brien & Associates kıdemli emtia brokerı Phil Streible, “İşsizlik başvurularının 300,000 seviyesinin altına inmesi önemli bir olay ve insanlar, ABD ekonomisinin toparlanma işaretleri göstediğine ikna oluyor,” dedi ve “Ekonomi iyi gittiğinde, insanlar altın gibi güvenli liman varlığına yatırım yapmaya ihtiyaç duymuyor” şeklinde görüş bildirdi.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 düşerek, New York saati ile 08:48’de, ons başına 1,296.20 dolara geriledi ve 7 Mayıs’tan bu yana en büyük düşüşüne yöneldi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.