VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Altında 40 yıllık ezber bozuldu

Altında 40 yıllık ezber bozuldu
37 views
23 Ocak 2014 - 14:41

altinda_40_yillik_ezber_bozuldu13904690760_h1119700Altında, 2008 küresel finansal krizle başlayan süreçte yaşanan gelişmeler, belirtilen pek çok korelasyonun çalışmadığını ya da en azından verimli çalışmadığı gerçeğini gözler önüne serdi. Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Levent Yılmaz, “Kriz dönemlerinde ‘güvenli liman’ olma düşüncesiyle altına anında talep gerçekleşir. Ancak 2008 küresel finansal krizle başlayan süreçte yaşanan gelişmeler, belirtilen pek çok korelasyonun çalışmadığını ya da en azından verimli çalışmadığı gerçeğini gözler önüne serdi” dedi.

ABD’de başlayan ve daha sonra etkisi tüm dünyaya yayılan 2008 küresel ekonomik krizinin ardından yaşanan süreçte, ABD Merkez Bankası (Fed) politikaları tüm piyasalar üzerinde temel belirleyici oldu.

Söz konusu politikalara yön veren ekonomik veriler de çoğu zaman piyasalarda ters etki yaratmış, yakından takip edilen iktisadi değişkenler arasındaki ilişkiler ise belirsizlik kazanmıştı. Birçok akademik geçerliliği olan korelasyonlar tersine dönerken, piyasadaki “İyi veri, iyi piyasa” algısı da yerini “iyi veri, kötü piyasa”ya bıraktı. Aynı dönemde bilindik ilişkilerin tersine dönmesi, birçok ekonomistin tahmin ve beklentilerini “ters köşe” yaptı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.