VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Analiz: 63 milyar dolarlık ‘organik’ büyüme

Analiz: 63 milyar dolarlık ‘organik’ büyüme
21 views
20 Haziran 2014 - 9:12

1572967_1aTürkiye’de son günlerde GDO’lu ürün tartışmaları yeniden alevlenirken, kamuoyunun organik tarım ürünlerine ilgisi de her geçen gün artıyor.

Tüketicinin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada doğal ürünlere ulaşma ve tüketme talebi üreticileri de organik tarıma yöneltiyor.

Bloomberg ve Organik Tarım Hareketleri Uluslararası Federasyonu (IFOAM) tarafından 165 ülke arasında gerçekleştirilen organik tarım araştırmasına göre Türkiye, en fazla organik tarım arazisine sahip 14’üncü ülke konumunda.

– 1.8 milyon üretici 37 milyon hektarda organik tarım yapıyor –

Dünyada yaklaşık 1.8 milyon üretici toplam 37.2 milyon hektar alanda organik tarımsal üretim gerçekleştiriyor.

Arılık için sertifikalandırılan alanlar, doğadan toplama yapılan tarım dışı 32,5 milyon hektarlık organik alan da işin içine katıldığında, organik tarım alanlarının büyüklüğü toplam 70 milyon hektara ulaşıyor.

En büyük organik tarımsal üretim alanına sahip olan ülke ise 12 milyon hektar ile Avustralya.

Avustralya’nın sahip olduğu toplam tarımsal arazisinde organik tarımsal alanın payı ise yüzde 2.93. Ülkede organik tarımla uğraşan çiftçi/çiftlik sayısı 2 bin 129.

Organik tarımsal üretim arazisinde Avustralya’yı Arjantin, ABD ve Çin izliyor. Söz konusu alanda ülke, organik tarım arazileri ve üretici sayılarına yönelik detaylı verileri aşağıdaki tabloda özetledik.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.