VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Analiz: Akbank’ta ilk çeyrekte swap maliyetleri adına korkulan olmadı

Analiz: Akbank’ta ilk çeyrekte swap maliyetleri adına korkulan olmadı
18 views
14 Mayıs 2014 - 5:04

1550959_1aAkbank yılın ilk çeyreğinde 651 milyon TL net kar açıklayarak, çeyreksel bazda yüzde 9’luk artış, yıllık bazda ise yüzde 25 gerileme kaydetti.

Bir defaya mahsus tahsilat gelirleri net kar rakamını desteklerken, komisyon gelirleri beklentilerin gerisinde kaldı. Komisyon gelirlerinde bankanın beklentisi ise değişmedi. Net faiz gelirlerindeki beklentilerde artış, TÜFE’ye endeksli kağıtların değerlemesinde kullanılan enflasyon tahmininin yüzde 9’a yükseltilmesinden kaynaklandı. Net faiz marjı çeyreksel bazda 14 baz puan geriledi. Diğer bankalarda olduğu gibi menkul kıymet portföyünde değişiklik, TÜFE’ye endeksli kağıtlarda artış şeklinde oldu. Çeyreksel bazda bakıldığında TÜFE’ye endeksli kağıtların ağırlığı yüzde 46,3’e çıkarken, sabit kuponlu tahvillerin ağırlığı yüzde 11,9’a geriledi.

Bu çeyrekte ilk defa takipteki krediler adına yüzde 100 karşılık ayrıldı. İlk çeyrekte 200 milyon TL swap maliyeti gerçekleşirken, TL mevduat maliyetlerindeki geri çekilmeyle beraber swap maliyetlerinin önümüzdeki dönemde gerileyeceğine işaret ediyor.

Kredi/mevduat makasına bakıldığında yüzde 139’luk rakam bizi karşılıyor. TL mevduat maliyetlerindeki geri çekilme olumlu da olsa, TL mevduat tabanı daha geniş bankaların avantajı daha yüksek. Sermaye yeterlilik oranında ise çeyreklik bazda 5 baz puanlık düşüşle yüzde 14,90 seviyesi dikkat çekerken, Tier-1 rasyosu 100 baz puanlık gerilemeyle yüzde 13,80 olarak gerçekleşti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.