VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Analiz: Petrol’de Irak etkisi sona erdi mi?

Analiz: Petrol’de Irak etkisi sona erdi mi?
26 views
01 Temmuz 2014 - 1:24

1585333_1aIŞİD’in 10 Haziran’da Musul’un kontrolünü ele geçirmesi ile, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ikinci büyük üreticisi konumundaki Irak’ın petrol üretimine yönelik endişeler boy gösterdi.

Musul’un düştüğü günlerde, bir de Ukrayna Rusya arasındaki soğuyan tansiyonun bir Ukrayna helikopterinin düşürülmesi ile tekrar gerilmesi, petrol fiyatları açısından itici güç olabilecek bütün koşulların sağlanmış olmasına neden oldu. Böylece Avrupa gösterge petrolü Brent’i 9 ayın zirvesine taşıyan süreç başladı.

9 Haziran’da, yani IŞİD’in Musul’u kontrol altına almasından bir gün önce, Brent petrol günü varil başına 108.55 dolardan tamamlarken, Batı Teksas türü ham petrol (WTI) varil fiyatı ise 102.62 dolar düzeyindeydi. IŞİD’in Musul’u kontrol altına alması ve Beyci Rafinerisi’ne yönelik oluşan endişelerle birlikte fiyatlarda yükseliş başladı. Brent 19 Haziran’da varil başına 115.71 dolar ile 9 Eylül 2013’ten sonra en yüksek seviyeye ulaşırken, ertesi gün yani 20 Haziran’da WTI 107.73 dolara kadar tırmandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.