VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

ASKON, Ekonomide son viraj

ASKON, Ekonomide son viraj
36 views
07 Ocak 2014 - 12:04

15867Askon Genel Başkanı Mustafa Koca 17 Aralık operasyonları ile gerilen ve birçok alanda zarar edilmesine ve etkilerinin büyüyerek devam edeceği iddia edilen Türkiye’nin düşeceği duruma ve tehlikeye dikkat çekmek amacı ile bir basın açıklaması yaptı.

ASKON Genel Başkanı Mustafa KOCA, ülkede yaşanan gelişmelerin ekonomiye etkisi üzerine yaptığı değerlendirmelerde şu görüşlere yer verdi:

“Ekonomik gibi gözüken operasyonların maalesef siyasi operasyon olduğu ortaya çıkmıştır. Henüz tam anlamıyla taşların yerine oturtulamadığı ülkemize ekonomik kırılganlığın yüksek olduğu alanlarda bu yüzden etki yüksek olabilmektedir. Dolayısıyla ülkemizde operasyon yapmak isteyenlerin başarı şansları yüksek olabilmektedir.

Şimdi normal şartlarda bir yolsuzluk operasyonu yapılmış olsa idi, genel ekonominin bu kadar etkileneceğini beklemek gerekmezdi. Ancak siyasi sonuçları dolu dolu olsun diye bir kurgu yapıldığı anlaşılan müdahale, bir birikime dayalı olarak yapıldı. Farklı uçlar bir araya getirildi ve siyasal sonuçlar alınmak hedeflendi. Bu çerçevede siyasal kargaşa açısından maksat hasıl oldu. Seçim sonuçlarına nasıl yansıyacağını zaman gösterecektir.

Ancak ülkemizde ekonomi halen çok ciddi anlamda siyasete duyarlı olduğu için ekonomik etkiler çok hızlı bir şekilde kendini gösterdi. Öyle anlaşılıyor ki hem kısa vadede hem de uzun vadede çok önemli baremlerden birisi olarak artık 17 Aralık da kayıtlara geçecektir.

Nasıl ki gezi olayları aynı şekilde bir milat oldu ve % 4.5 lara kadar inen faizler, gezinin hemen ardından % 9 lara şimdilerde ise % 10 ların üzerine çıktı ise aynen öyle.

TL % 5 civarında değer kaybetti. Faizler yükseldi. Borsa ciddi anlamda kayıp verdi. Şimdi ortaya çıkarılan maliyetler ciddi boyutlarda. Ülkenin yıllık bütçesinin yarısına denk gelecek seviyelerde.

Keşke bu işler birbirinden bağımsız olabilseydi. Keşke yanlışlıklar yanlışlık olarak ele alınabilse ve siyasi malzemeye dönüştürülmek istenmeseydi. Keşke, küresel bir kısım güçlerin bölgede uygulamaya çalıştıkları ve bazı güçleri izole etmeye çalıştıkları gerçeği gözden ırak tutulmasaydı ve onların emellerine hizmet edecek tavırlardan uzak kalınsaydı.

100 milyar dolar civarında bir kayıp yaşayan ekonomimiz, kendisini toparlasa bile bunun için en iyi tahmin üç aydır. Bu üç aylık zaman içerisinde meydana gelecek olan enflasyon, büyümeye olumsuz etki, portföy yatırımlarına karşı çekimserlik, dövizin yüksek seyri ve borsanın toparlanma cesaretsizliği önemli maliyeteler haline gelecektir.

Artık ülkemiz daha pahalı finans bulmak zorundadır. Ülkemiz daha zor yatırımcı çekecektir. Bütün bunların aynı zamanda istihdama da olumsuz etkisi olacaktır. Bunların faturalarını millet olarak hep birlikte ödeyeceğiz ama bakalım fatura kime çıkarılacak.

Ancak eğer ekonomimiz bu virajı da devrilmeden almayı başarabilirse, artık metaneti son derece yüksek bir ekonomi haline geldiği ispatını da yapmış olacaktır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.