VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Bakan’dan ilginç karar: Bulsak bile söylemeyiz

Bakan’dan ilginç karar: Bulsak bile söylemeyiz
27 views
14 Ocak 2014 - 15:23

bakandan_ilginc_karar_bulsak_bile_soylemeyiz13897038690_h1116450Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Şırnak sınırında petrol bulunmasına ilişkin, “Petrol bulsak bile bunu kamuoyuyla paylaşmayalım diye söyledim. Buranın rezervi tam tespit edilmiş değil” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) üyelerini kabul etti. Bakan Yıldız, toplantıda gazetecilerin sorularını da cevapladı. Bir gazetecinin, TPAO’nun Şırnak sınırında petrol rezervinin bulunduğuna ilişkin ve Irak petrolü kadar kaliteli olduğu iddialarının sorulması üzerine Yıldız, “TPAO’ya ait olan yaklaşık 4 bin 700 metre sondaj yaptığımız bir kuyudan bahsediyoruz ama dikkat ederseniz ben sorulmadıkça petrol bulundu, geliyor, gidiyor diye cümle kullanmıyorum. Hatta şöyle bir kararda aldım. Seçimde istismar edilmesin diye petrol bulsak bile bunu kamuoyuyla paylaşmayalım diye söyledim.” dedi.

“RAKAM TELAFFUZ ETMİYORUZ”

KRG tarafından yapılan ay sonuna kadar 2 milyon varil ihracat yapılacağına yönelik açıklamanın sorulması üzerine Bakan yıldız, şunları söyledi:

“O dediğiniz rakam 2 milyon varili telaffuz eden KRG. Biz öyle bir rakam telaffuz etmiyoruz. Oradan gelen petrolü biz aktarabiliriz. Oradan petrol gelmezse gelmeyen petrolü aktaramayız. O yüzden öyle bir taahhüdün olmasını gerçekleşmesini bende temenni ederim. Irak halkı adına ve Irak’ın mutlaka bunu yapabiliyor olması lazım. Ne kadar fazla yaparsa bu ihracatı o kadar fazla geliri artmış olacak.”

İTHAL VE YERLİ KÖMÜR

İthal ve yerli kömürle alakalı açılımların olduğunu fakat farklı bir karar alınıp alınmadığının sorulması üzerine Yıldız, “Yerli kömürün teşvik kapsamına alınmasıyla alakalı kararlar açıklanmıştı. Biliyorsunuz hem özelleştirme süreci var, hem de yerli kömürün 30 yıllığına tahsis edilmesinde bazı formül değişiklikleri düşünüyoruz. Bunları sektörle de tartışıyoruz. Bize verdikleri teklifin her bir kilovat saat başına üretecekleri elektiriğin kaç kuruştan verileceğine dair ihale yapılıyor biliyorsunuz. O ihalede en yüksek rakamı veren firmada kalıyor. Onun yıllara esgare edilmesinde genel ÜFE TÜFE mi kullanılmalı yoksa enerji kalemleri mi kullanılmalı? Bunların üzerinde bir tartışma yaptık. Belki de enerji kalemlerinin kullanılmasını onları teşvik etme açısından daha da iyi bir noktaya ulaşabileceği kanaatindeyiz. Bu tür teknik birkaç konuyu da tartışıyoruz. Genel politik yaklaşımımız biz yerli kömürün ithal kömürden mutlaka iyi olduğuna, ithal kömüründe doğalgaz santrallerinden iyi olduğuna karar verdik. Bizim asıl amacımız yerli kömürdür ama doğalgaz santrali yapmaktansa ithal kömür santrallerinin, doğalgaz santrallerine göre daha avantajlı olduğunu bir kez daha belirtmek isterim” değerlendirmesini yaptı.

“ZANNEDİYORUM HER İKİ TARAFIN YOĞUNLUĞU BİR HAYLİ FAZLA”

Maliki’nin Türkiye’yi ziyaretinin şuanda mümkün olup olmadığının sorulması üzerine Yıldız, “Bunun tabi Başbakanlık özel kalemleri protokolleri kendi aralarında konuşuyorlar. Zannediyorum her iki tarafın yoğunluğu bir hayli fazla” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.