VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

BDDK/ Öztekin: Faizsiz finans mevzuatında değişiklik yapılmalı

BDDK/ Öztekin: Faizsiz finans mevzuatında değişiklik yapılmalı
17 views
12 Haziran 2014 - 10:12

1563175_1aBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, “Faizsiz finans alanında ürün ve hizmet çeşitliliğinin artması için vergi konusu başta olmak üzere mevzuatta da değişiklikler yapılması gerekmektedir” dedi.

Öztekin, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, katılım bankalarının sektördeki payının 2005 yılında yüzde 2-3 seviyesinde iken, 2013 yılında yüzde 5-6 seviyesine yükseldiğini ifade etti.

Aktif büyük toplamının 2005 yılında 10 milyar lira iken 2013 yılında 96 milyar liraya ulaştığının bilgisini veren Öztekin, “Ekonomimiz açısından en belirgin referans haline gelen 2023 hedefleri çerçevesinde, katılım bankacılığı için konuşulan ve arzulanan sektör payı hedefi yüzde 15’tir” diye konuştu.

Öztekin, 2013 yılı verilerine göre katılım bankaları aktif toplamının sektör içindeki payının yüzde 5,5 olduğu gerçeğinden hareketle, bu bankalara ilişkin olarak dillendirilen 2023 hedefinin iddialı bir rakam olduğunu ifade etti.

Bu hedefe ulaşılması yolunda, katılım bankalarının mevcut gelişme trendini hızlandırarak sürdürmesi gerektiğini belirten Öztekin, gerek altyapı gerekse sayısal göstergeler açısından Türkiye’de katılım bankacılığının önemli aşamalar kaydettiğini anlattı.

Öztekin, dünya genelinde faizsiz bankacılık varlıklarının toplam büyüklüğünün 2013 yılı itibarıyla yaklaşık 1,7 trilyon dolar civarında bulunduğunu aktararak, Türkiye’nin, katılım bankalarının yaklaşık 45 milyar dolar tutarındaki varlıkları ile küresel faizsiz bankacılık piyasasında sadece yüzde 2,5 civarında bir ağırlığa sahip olduğu bilgisini verdi.

İslami finansın, küresel finans krizi süresince varlık temelli uygulamalarıyla dikkatleri üzerine çektiğini ifade eden Öztekin, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla, günümüz finans piyasalarında İslami finans modeli önemli rekabet alanlarından biri haline gelmiştir. Güney Asya, Körfez ülkeleri ve hatta İngiltere; İslami finans alanında lider olmak için büyük bir çaba içindedir. Diğer taraftan, ABD, Avustralya, İsviçre, Güney Afrika ve Çin gibi ülkelerde de İslami finans üzerine çalışmalar yürütülmektedir. MENA ülkeleri, Hindistan, Malezya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkeler, dünya ekonomisi için giderek artan derecede önem arz etmekte ve bu ülkelerin ekonomileri yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilmekte, İslami finans potansiyeli üzerine çalışmalar yapılmaktadır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.