VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Carney’nin kredi sınırlaması konut balonunu söndüremeyebilir

Carney’nin kredi sınırlaması konut balonunu söndüremeyebilir
19 views
29 Haziran 2014 - 21:05

1584673_1aBaşkan Carney, Londra’da yüzde 20’ye yakın oranda yükselen konut fiyatlarıyla karşılaşınca, finansal istikrarı tehdit edecek bir balonun oluşmasının önüne geçmek için merkez bankasının gelir oranına göre kredi ve mortgagelara limit koyulacağını açıkladı. BoE’nin öngörüleri ise alınacak önlemlerin mortgage onayları ve geçen yıl yüzde 10 civarında yükselen konut fiyatlarında ani etki yaratmayacağı yönünde.

İngiltere yetkililerine göre, Carney’in yaklaşımı konut piyasasında benzeri görülmemiş nitelikte olmasına rağmen analistlerin beklentilerinin altında kaldı. İngiltere Merkez Bankası, piyasa görünümünün belirsiz olduğunu onaylaması ile İngiltere’nin piyasa patlamasına geri dönmesini ve geçtiğimiz 10 yıllarda zarar gören konut piyasasının çökmesini engellemek için yeni sınırlamalar getimeye ihtiyaç duyabilir.

Londra’da bulunan National Australia Bank ekonomistlerinden Tom Vosa konu ile ilgili olarak, “Merkez Bankası tedbirli davranarak piyasayı endişelendirmemeye çalışıyor ve ne olacağını görmek için bekliyor. Bu da daha fazla önlem alınabileceği anlamına geliyor” yorumunda bulundu.

BoE Finansal Politika Komitesi, bankaların yeni mortagege kredilerinin yüzde 15’inden fazlasında, mortgage oranlarını gelirlerin 4.5 katına sınırlamaları gerektiği açıkladı. Ayrıca, merkez bankasının gösterge faizin 300 baz puan yükseldiği varsayımıyla uyguladığı yeni stres testinden geçemeyen bankalrın tüketicilere verdiği kredileri azaltması gerektiğini bildirdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.