VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Çin emlak sektörü iflas mı ediyor?

Çin emlak sektörü iflas mı ediyor?
25 views
23 Haziran 2014 - 2:07

1581073_1aÇin emlak kredileri, gayrimenkul piyasasının durgunlaşmasının daha çok müteahhidin mali çöküş yaşayacağı söylentilerini alevlendirmesiyle gelecek yıl rekor düzeyde geri ödemelerle karşılaşacak.

Emlak kredileri, varlıklı bireylerden küçük inşaat şirketlerine para kanalize ediyor. Başka bir şekilde finansman sağlamakta güçlük çeken küçük işletmeler ise Çin araştırma firmalarından Use Trust’a göre 2015 yılında 203.5 milyar yuan (32.7 milyar dolar) geri ödeme yapmak zorunda ve bu rakam bu yılki 109 milyar yuanın iki katı seviyesinde. Use Trust verilerine göre, yeni ürünlerin ihracı bu çeyrekte, 40.7 milyar dolara geriledi ve bu oran iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesi.

Manulife Asset Management Asya kredileri müdürü Fiona Cheung, “Kredilerin ödenememe oranı büyük ölçüde artacak. Çin’in emlak şirketlerinde daha fazla iflas gerçekleşirse bu sürpriz olmaz. Geçtiğimiz yıl borçlanarak, yoğun arazi satın alımı yapan bu şirketler, satışların zayıf olması nedeniyle zarar ediyorlar ve sermaye piyasasına erişimleri kısıtlı olduğu için yüksek ihtimalle nakit akışında sıkıntı yaşayacaklar” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.