VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Dünyadaki sayılı büyük online ticaret portalı

Dünyadaki sayılı büyük online ticaret portalı
35 views
13 Eylül 2012 - 0:20

Çin piyasasının yüzde 80’ine sahip olan dünyadaki sayılı büyük portallarından ”alibaba”, rakiplerinden farklı olarak birçok alt gruptan oluşuyor. Dünya genelinde 240 ülke ve bölgeden 29,4 milyon kayıtlı üyesi olan ve İngilizce hizmet veren online platformda 2,5 milyon tedarikçi ve satıcı bulunuyor.

İğneden, iş makinesine, otomobilden yedek parçaya kadar birçok ürüne birkaç tuşa basarak ulaşılan, çeşitli portalları olan grubun altında şirketler dışında bireysel ticaret yapılabilen alt portallar da bulunuyor.

46 farklı sektörden 5 bin 900 ürünün yer aldığı portalın dünya genelinde 24 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Herhangi bir üretim yapmayan, sadece iş dünyasının ”çöpçatanlığını” yapan dev şirketin Çin’in Hangcou şehrindeki devasa merkez kampüsünde 8 bin kişiye istihdam sağlanıyor.

Kampüsteki dev ekranlarda 24 saat boyunca dünyanın herhangi bir yerindeki kullanıcının bağlantı noktası harita üzerinden izleniyor ve aradığı ürün anında ekranda görünüyor.

Sinirlenildiğinde para karşılığı telefondan kızılabilecek birini sağlayabilen portal, özel günler için de akraba temin edebiliyor.

 

Türkiye stratejik bir ülke

”un Global Pazarlama ve Gelişim Direktörü Timothy Keung, Türkiye’yi stratejik bir ülke olarak gördüklerini, Türkiye’den kayıtlı 413 bin üyeleri olduğunu bildirdi.

Türk müşterilerin hem alım hem satım yaptığını ifade eden Keung, bu durumun diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’yi ”benzersiz” kıldığını söyledi. Keung, bu nedenle Türkiye’yi kendileri için ”stratejik bir ülke olarak gördüklerini” belirterek, ”Bunun için iki nedenimiz var; Birincisi Türkiye’nin nerede konumlandığı. Yani Doğu ile Batı arasındaki konumu. İkincisi Türk üyelerin eğilimi, zira Türkler hem tedarikçi hem satıcı. Türkler, portal üzerinden yapılan tüm işlemleri gerçekleştiriyor” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.