VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Esnaf, çırak bulamıyor!

Esnaf, çırak bulamıyor!
48 views
15 Aralık 2015 - 10:25

usta çırak ve başta olmak üzere, imalat sanayiindeki üretim işletmelerinde ara eleman işgücü sıkıntısı had safhaya ulaştı. Gözünü yükseklere diken yeni neslin, “seçkin meslek” statüsü verilen mühendislik, mimarlık, elektrik, elektronik, bilgi sistemleri, tıp ve hukuk gibi alanları hedeflemesi, en yaygın mesleklerin bile sonunu getiriyor. İŞ- KUR İzmir Şube Müdürü Kadri Kabak, nitelikli işgücüne sahip kişilerin işsizlik sorunu olmadığını, ancak yetişmiş işgücü eksikliğinin özellikle işletmelerde üretimi aksatacak düzeye geldiğini söyledi. 

 

Kaynakçı-dökümcü aranıyor

Ege Bölgesi’nde yaygın olarak geniş bir kitlenin geçimini sağladığı geleneksel meslekler, ve kalfa yetişmediği için kayboluyor. Sanayi imalatı, berberlik, terzilik, mandıracılık, tarım işçiliğinin yanı sıra yöresel el sanatlarının devamını sağlayacak meslek gruplarını geliştirmeye yönelik talep hızla düştü. İŞKUR İzmir Şube Müdürü Kadri Kabak, özellikle imalat sanayiindeki üretim işletmelerinde ihtiyaç duyulan eleman ihtiyacını karşılayacak talebin de gelmediğini öne sürdü. Kabak, “Örneğin son olarak geçen hafta Aliağa’daki liman işletmesinde vinç operatörü aranıyordu, bulunamadı. Hem de piyasa koşullarına göre çok iyi ücret veriliyor. Yeni nesil, bu yöndeki taleplere hazır değil. Kaynakçı, dökümcü, demirçelik ve imalat sanayiinde işgücü piyasası açık. Bu alanda kendilerini yetişirip sertifikalandırılmış olanlar işsiz kalmaz. Sertifikalı olmayanlar, işbaşında öğretme yöntemiyle tercih ediliyor. Yine de eleman bulunamıyor. Aliağa’da endüstriyel yatırımlar artıyor. Bu işletmelerin taleplerine yönelik meslek edinenler, iyi koşullarda geçim sağlayabilecek imkanlara kavuşur” dedi. Kabak, “3-5 bin lira arasında maaşla yarın işbaşı yaptırmak isteyen işletmeler var. İstedikleri tek şey mesleki bilgi ve beceriye sahip olduğunu sertifikalandırması. Bu konuda devletin büyük destekleri olmasına karşın bize de talep fazla değil. Türkiye’de sorun işsizlik değil, ara eleman yetişmiş işgücü eksikliği” dedi. 

 

kapatıyoruz

Koçarlı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Yaman, esnaf çırak ve kalfa bulamadığı için ilçede pek çok mesleğin sonunun gelindiğini söyledi. Gençlerin esnaf ve sanatkar olmak istemediğini dile getiren Yaman, soruna çare bulunması için eğitim sisteminin değişmesi gerektiğini dile getirdi. Başkan Yaman, gençlerin kabiliyetlerine göre erken yaşta bir mesleğe yönlendirilmesiyle sorunun aşılacağını söyledi.

Koçarlılı esnaf Mustafa Üçgül ise, “1974’te demirciliğe başladığımda 20 eleman çalıştırıyorduk. Şimdi birini bile bulamıyoruz. Devlet, eğitim sistemini değiştirerek meslek edinmek isteyen gençleri teşvik ederek istihdam yaratmalı” dedi. 40 yıldır ziraat aletleri imalatı yapan Ali Soydan da, çırak bulamadığı için işleri yetiştiremediğini söyledi.

 

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Başkanı Ender Yorgancılar: “Biz sanayiciler olarak özellikle meslek lisesi mezunu eleman bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Türkiye’de mesleki eğitime daha fazla ağırlık verilmeli. Türkiye’de işsizlik yüzde 10 civarında. Bu oran İzmir’de yüzde 13’leri buluyor. Ancak, mesleksizlik oranına bakarsak bu rakam çok daha yüksek olur. Bu nedenle meslek liselerinin sayısı artmalı ve mesleki eğitime daha fazla önem verilmeli.”

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu: “Çırak ve kalfa sıkıntısı çok arttı. Bunda 12 yıl zorunlu eğitimin etkisi var. 18 yaşına yaklaşıp bir üniversiteye de giremeyen genç, hem işsiz hem mesleksiz kalıyor. Eskiden ilkokul 5’i bitiren çocuğumuz çalışmak istediği zaman bu konuda bir zanaatkarın yanında işe başlayabiliyordu. Çıraklık, kalfalık eğitimi sistem içinde yer bulmalı.”

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur: “Ülkemizin yetişmiş işgücüne olan ihtiyacı bitmez. Özellikle üretim işletmelerinde ara eleman ihtiyacı artıyor. Bu açığı karşılamak için gençlerimiz mutlaka meslek edinmeli. Hükümetimizin bu konuda teşvik edici pekçok program ve desteği var. Geleceğin bilgi teknolojileriyle entegre olabilecek meslek gruplarında kendilerini yetiştirenler açıkta kalmaz. Mesleki donanımları yeterli herkes bu ülkede iş bulabilir.”

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem: “Esnaf çırak bulamıyor. Özellikle elektrikçi, oto tamirci, kaynakçı gibi mesleklerde çırak sıkıntısı var. Bu sorunlar, çıraklık eğitim merkezleri ve meslek liselerinde çözülmeli. Bakanlık, ortokuldan sonra çıraklık eğitim merkezine giden öğrencileri lise mezunu saymalı. Ancak böyle olursa sorun çözülür.”

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter: “Manisa’da bir çıraklık eğitimi merkezi açtık. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde küçük sanayi sitesinde bir çıraklık okulumuz var. Ancak yeterli olmuyor. Mesleki liselerimizin artırılması en iyi çözüm. Belli bir yaştan sonra kimse çocuğunu çırak olarak vermek istemiyor. En geçerli mesleklerde bile çırak sıkıntısı çekiliyor.”

Denizli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Musa Çelikkol: “Benim berberim bile iki yıldır çırak arıyor, bulamadı. Bu yüzden tek başına çalışıyor. Artık yaşı işini yapamayacak duruma gelince, devredeceği çırağı olmadığı için dükkanını kapatmak zorunda kalacak. Çırak ve kalfalık teşvik edilmeli ki, ticaret hayatımız canlansın, ekonominin çarkları düzgün dönsün.”

Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer: “Nitelikli eleman sıkıntısı, iş dünyasının çatı kuruluşları olan meslek kuruluşları, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın birlikte hayata geçirebileceği uygulamalı egitimle giderilir. Pratikteki eğitim, uygulamaya dökülmeli. Avrupa gibi uygulamalı eğitim sitemine geçilmeli.”

Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız: “İlkokuldaki öğrencilerin de meslek okullarına yönlendirilmesiyle sorun aşılabilir. Çırak yetişmediği için esnaf da emekli olunca kendi işine son veriyor. İlkokuldan itibaren çocuklar hem okullarına hem de meslek okullarına devam edebilir. Okulları bittiğinde hem kalfalık ya de ustalık belgesine hem de diplomaya sahip olabilirler. Böylece esnaf çırak, öğrenci de okulu biter bitmez iş sahibi olur.”

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sadettin Öztürk: “Esnafın genç çırak ve kalfa bulamaması ülkemizdeki tüm esnaf ve sanatkarların sorunu. 6 yaşında okula başlayan bir çocuk 18 yaşında zorunlu eğitimi tamamlıyor. 18 yaşından sonrada maalesef o gencin elinde hiçbir zanaat olmuyor.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.