VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Esnafa emeklilik müjdesi verdi

Esnafa emeklilik müjdesi verdi
35 views
27 Kasım 2014 - 13:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnafın beklediği müjdeyi verdi. 6552 sayılı torba yasayla Bağ-Kur’lu esnafın SSK’ya prim borçları konusunda yapılandırma hakkı getirdiklerini kaydeden Erdoğan, “SGK, Halkbank ile protokol imzalayacak. hakkını kazanamayan Bağ-Kur’lu kardeşlerimize Halkbank, 0.97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi verecek. Böylece, Bağ-Kur’lu bu borçlarını ödeme imkânını yakalayacak ve hakkını kazandığı gibi bütün sosyal haklardan da anında istifade etmeye başlayacak” diye konuştu. Erdoğan, 4. ve Sanatkârlar Şurası’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:
12 yıllık başbakanlık döneminde her fırsatta esnaf ve sanatkârlarla bir araya geldik, gönülden gönüle sohbet ettik, onların sorunlarını her zaman gündemde tuttuk. Esnafımız, hiç tartışmasız şekilde milletimizin, devletimizin ve vatanımızın inşasında en büyük sorumluluğu ifa etmiş kesimdir.
Bizde esnaf ve sanatkâr demek ticaret yapan, alan satan, sırf ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir. Bizim medeniyetimizde, millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkâr gerektiğinde askerdir, alperendir. Gerektiğinde cephede vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır. Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir ya da adaleti sağlayan hakimdir. Gerektiğinde de şefkatli bir ağabeydir, kardeştir. Esnafı çıkartıp aldığınızda Türkiye tarihinden geriye hiçbir şey kalmaz.
Şimdi sizinle önemli bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. O da şudur: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bugün (dün) öğleden sonra inşallah Halkbank ile bir protokol imzalayacak. Bununla prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan Bağ-Kur’lu kardeşlerimize aylık 0.97 faizle ve 36 ay vadeli kredi verilecek. Bağ- Kur’lular borçlarını ödeyerek emeklilik hakkını kazanacak. Bütün sosyal haklardan da hemen anında istifade etmeye başlayacak. Krediden istifade edeceklerin sayısı 279 bin 422. Yapılandırmaya konu miktar 3.6 milyar TL. Kredi ödemesi 3 ay sonra başlayacak.
Erdoğan, esnaf ve sanatkârların kredi faizinin 2002’de yüzde 47 iken, bugün yüzde 4-5 aralığına kadar çekildiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı, “Esnafımızın kullandığı kredi miktarı 153 milyon liradan 12 milyara ulaştı. 80 kat artış oldu. Prim, SSK ile oda ve borsalara borçlar konusunda iyileştirmeler yapıldı” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, paranın esnaf ve sanatkârın hayatında önem ve değer bakımından en alt sırada yer aldığını belirterek, “Esnafın derdi, ne olursa olsun para kazanmak değil, helal paradır” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.