VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Esnafa Eylem Planı hazırlanıyor

Esnafa Eylem Planı hazırlanıyor
36 views
25 Mart 2013 - 14:45

Türkiye’deki 2 milyon 17 bin 603 ve sanatkar için ilk kez ‘’ hazırlanıyor. Müsteşarı Ziya Altunyaldız, esnafa uyguladıkları politikaların aileleri de dahil edildiğinde yaklaşık 8 milyon kişiyi ilgilendirdiğine dikkat çekti.

Esnaf ve sanatkârlar ile esnaf ve sanatkâr meslek kuruluşları için ilk kez bir ‘Eylem Planı’ hazırladıklarını belirten Altunyaldız, “Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji Belgesi Eylem Planını hep birlikte oluşturduk ve hayata geçirdik. Bu belgede, vizyonumuzu, büyümeyi, sürekli gelişmeyi ve kalıcı olmayı hedefleyen, ahlaki değerlerden ödün vermeyen, ulusal ve uluslararası gelişmeleri takip eden, teknolojiyi kullanan ve müşteri ile birebir ilişki kurarak müşteriye özel mal ve hizmet üretebilen, işbirliği ve ortak çalışmaya açık esnaf ve sanatkâr oluşturmaktır.” dedi.

Müsteşar Ziya Altunyaldız, Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından çıkartılan, mal ve hizmet alımı uygulama yönetmeliklerinde de bazı düzenlemeler yaptıklarını hatırlattı. Altunyaldız, “Bu çerçevede, ekonomik ve mali yeterlik ile mesleki ve teknik yeterlik kriterlerinde, esnaf ve sanatkârlar lehine bir takım kolaylıklar sağladık. ‘Yerli Malı Belgesi’, ‘Kapasite Raporu’ ve ‘İhale Üzerinde Kalan Esnaf ve Sanatkârların Faaliyetini Sürdürdüğüne Dair Belge’lerin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları’ndan da alınabilmesine imkan sağladık” diye konuştu.

15 yıl gibi uzun bir aradan sonra, Esnaf ve Sanatkârlar Şurasını toplayacaklarını açıklayan Müsteşar Altunyaldız, şöyle devam etti: “Esnaf ve sanatkârlarımızın ihtiyaçlarına cevap verecek bir teşvik ve destek mekanizmasına ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla bir çalışma başlattık. Çalışma kapsamında esnaf ve sanatkârımızın rekabetçi gücünü artırmaya yönelik olarak yurt içi ve yurt dışı teşvik ve destek mekanizmalarını inceliyoruz. Mevcut durumun ve ihtiyaçların tespitine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların sonucunda, esnaf ve sanatkârlarımızın rekabet gücünü artıracak, değişim ve gelişimini destekleyecek bir teşvik ve destek sistemini kurmayı arzu ediyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.