VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Facebook çalışanı özür diledi

Facebook çalışanı özür diledi
31 views
01 Temmuz 2014 - 1:23

1585339_1aFacebook araştırmacısı, 700.000’e yakın okuyucunun haber akışlarında ne gördüklerini geçici olarak etkileyen deney sebebiyle özür diledi

Facebook kullanıcılarının haber akışlarındaki yazı ve fotoğraflarda gördükleri olumlu ve olumsuz yorum sayısının değiştirildiği 2012 Ocak ayında yapılan deneyin sonuçları 17 Haziran’da Ulusal Bilim Akademisi raporlarında yayınlandı. Daha az oranda olumlu kelimelere maruz kalan kullanıcılar daha negatif iletiler yazarken, daha az olumsuz kelimeler gösterilen kullanıcılarda is tersi etki görüldü.

Araştırmanın yaratıcıların olan Facebook veri bilimcisi Adam Kramer, Facebook sayfasına “araştırmanın yarattığı endişeden dolayı araştırma takımının çok üzgün olduğunu” yazdı.

Veriler, çevrimiçi mesajların okuyucularının “duygu deneyimlerini” etkilediğini ve çevrimdışı davranışlarını da etkileyebileceğini gösterdi. Bazı Facebook kullanıcıları ise araştırma ile gizliliğin ihlal edilmesine tepki göstermek için Twitter’a odaklandılar.

Maryland Üniversitesi teknoloji ve hukuk profesörlerinden James Grimmelmann, “Facebook, kullanıcılarının limitlerini zorlayabileceğini, özel yaşamlarını ihlal edebileceğini, bilgilerini kullanabileceğini ve bundan kurtulabileceğini biliyor. Facebook, geçtiğimiz yıllarda insanları korkutan ve çıldırtan pek çok şey yaptı. Buna rağmen, insanların kızgınlığı çok süreli bir etki yaratmayacak. Bazı kullanıcılar Facebook’u kullanmayı bırakmakla tehdit edebilir, ancak çoğu insan “arkadaşlarının olduğu yerde olmak istiyor” ve bu sosyal ağa sitesine daha fazla gizlilik sağlayan başka bir alternatif bulunmuyor” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.