VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Fitch/Rawkins: Petroldeki artış Türkiye’de cari açığı etkiler

Fitch/Rawkins: Petroldeki artış Türkiye’de cari açığı etkiler
24 views
20 Haziran 2014 - 16:07

1581007_1aFitch Ratings Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, Bloomberg HT yayınına bağlanarak, Irak’taki gelişmelerin Türkiye ekonomisine etkilerini değerlendirdi.

Petrol fiyatlarındaki artışın, Türkiye’nin özellikle cari açığı üzerinde etkili olacağını dile getiren Rawkins, bu durumun da enflasyon ve makamlar üzerinde baskı oluşturacağını söyledi. Rawkins ayrıca kurumsal şirketlerin de etkilenebileceği ve bankacılık sektörünün de bununla bağlantılı olarak baskı hissedeceği yorumunu yaparken, bütün bunların fiyatların ne kadar süre yukarıda kalacağının önemli olduğunu vurguladı.

Rawkins jeopolitik olayların sık yaşanmaya başladığını ve volatilitede hızlı bir artışın yaşanması için Irak’ta büyük çapta bir değişim olması gerektiğini ifade ederken, kurlarda şu anda görülen düşük seviyedeki oynaklığın enflasyonu etkilediği yorumunu yaptı.

Cari açığın Türkiye ekonomisi için kırılganlık kaynağı olmaya devam ettiğini sözlerine ekleyen Rawkins, enflasyonun ise çok yüksek olduğunu ve iki haneli rakamların endişe yarattığını belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.