Gelişmiş ülkelerin yeni pazarında Türkiye olmak zorunda

Gelişmiş ülkelerin yeni pazarında Türkiye olmak zorunda

002TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katıldığı TÜGİK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2 sene içerisinde dünyanın gelişmiş ülkelerinin tek bir pazar içerisinde buluşacağına dikkat çekerek, “Biz de muhakkak bu yapının içerisinde olmak zorundayız” diye uyardı.

Hisarcıklıoğlu, “ABD, Avrupa ve Asya Pasifik ülkeleri kendi aralarında görüşerek, dünya ekonomisinde yeni bir dönem başlatıyorlar. Bütün gelişmiş ülkelerin yüzde 65’i tek bir pazar oluşturuyor. AB’nin önemi de bizim için burada ortaya çıkıyor. Mal, parası olana satılır. Bütün standartlarıyla beraber, yeni kurulan bu pazarın içerisinde olmak zorundayız” diye konuştu.

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu 5. Olağanüstü Genel Kurulu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TOBB Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu ve TÜGİK Başkanı Erkan Güral’ın katılımıyla Ankara’daki TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul’un açılışında bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyanın 3 yeni değişimin başlangıcında olduğuna işaret etti.2008 küresel kriziyle beraber dünyadaki likiditenin azaldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, petrol ve doğalgazın yerine yeni enerji kaynağının artık kayagazı olacağını bildirdi. “Doğalgazı 10 liraya alıyorsak, kayagazı 3 lira. Yani enerjinin ucuzladığı bir dönemdeyiz. ABD’de en önemli kayagazı kaynaklarından birisi” diyen Hisarcıklıoğlu, ABD’nin yeniden dünyanın üretim merkezlerinden birisi olmaya yöneldiğini açıkladı. TOBB Başkanı, kayagazının keşfi ve enerjinin ucuzlamasıyla maliyetlerin düşeceği bilgisini de verdi. Türkiye’de de güneydoğu ve Trakya bölgelerinde bu alanda rezervler bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin de dünyadaki yeni düzenin ve pazarın içerisinde olması gerektiğini vurguladı.

-Cari açığın çözümü için sanayide yapısal bir dönüşüme ihtiyaç var

Türkiye ekonomisinin dışarı açılmayı 30 yıl önce başlattığını, 30 yılda ihracatın 50 kat, kişi başına düşen gelirin 4 kat arttığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, son 10 yılda da Türkiye içerisinde dengesizliklerin azaldığını ve özellikle Anadolu girişimcisinin önemli bir başarı hikâyesi yazdığını anlattı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, en önemli sıkıntının ise cari açıkta bulunduğunu belirtirken, cari açık sorununun çözülmesinin şart olduğunu söyledi ve şöyle konuştu: “Eskiden daha az cari açıkla daha fazla büyüme sağlıyorduk. Şimdi cari açık versek de büyümeye yansıtamıyoruz. Türkiye sanayideki büyümesini unutmamalı. Hizmet sektörünün son 5 yılda özellikle istihdam alanında bize büyük katkılarını gördük ancak teknoloji üzerine üretim ve ihracat yapmalıyız. Cari açığı çözmek için sanayide yapısal bir dönüşüme ihtiyaç var. Pahada ağır, yükte hafif, yüksek teknolojili mallar satabilmeliyiz”

-İşadamı negatif olamaz

İhracatın uzak pazarlara da açılması gerektiği üzerinde duran Hisarcıklıoğlu, enerji ve ulaştırma maliyetlerinin düşürülmesinin Anadolu’nun Avrupa’ya açılabilmesi için çok önemli olduğundan da söz etti. Hisarcıklıoğlu bu konuda hayata geçirilen BALO Projesi hakkında bilgi verdi.

İş adamlarının her zaman pozitif olmak, pozitif bakmak zorunda olduklarının altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Bizler negatif olursak ilk zararı kendimiz görürüz. Gerçeklerden de uzaklaşmadan, olumlu bakmalıyız. Ben her zaman ileriye baktım ve hiç olumsuz düşünmedim. Türkiye’yi kimse durduramaz. Buna gönülden inanıyorum” dedi.

Kaynak: http://www.ufuklar.com/haber/2014-03-03/gelismis-ulkelerin-yeni-pazarinda-turkiye-olmak-zorunda

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.