VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Hazine garantisine bir yorum da Fitch’ten

Hazine garantisine bir yorum da Fitch’ten
20 views
02 Mayıs 2014 - 1:00

1550491_1aBloomberg HT yayınına bağlanan Fitch Kıdemli Yöneticisi Paul Rawkins, tartışma yaratan mega projelere Hazine desteği konusunda yorumlarda bulundu. Rawkins, “Hükümet garantileri şu anda gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 5’ini, hükümet borcu ise yüzde 10’unu oluşturuyor, yani toplamda yüzde 15’e tekabül ediyor. Ayrıca hükümetin GSYH’dan bir parça daha destek vermesine imkan sağlayan bir marj var. Bu nedenle endişeye gerek yok” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki siyasi risklerin sorun teşkil edebileceğini belirten Rawkins, “Yerel seçimler AKP’ye güçlü bir desteği göstermiş olsa da, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok daha fazla siyasi gürültü olacağını düşünüyorum” yanıtını verdi. Rawkins, bu dönemde hükümette olası değişim ihtimallerinin yaratacağı soru işaretlerinin, Türkiye’de volatiliteyi artırabileceğini de belirtti.

Bugün ayrıca Londra’da düzenlenen “Turkey: Tough Times” konulu konferansta konuşan Rawkins, Türkiye’nin borcunun ekonomik büyümenin yüzde 15’ine tekabül ettiğini bu yüzden sorun teşkil etmeyeceğini belirtti.

Rawkins, ayrıca zirve noktasını geride bırakmış olan cari açık konusunda sert bir zayıflama beklemediklerini, Türk bankacılık sistemi üzerindeki not indirimi baskısının ılımlı düzeyde olduğunu söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.