VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Hem Maliye hem EPDK Tüpraş’ta!

Hem Maliye hem EPDK Tüpraş’ta!
31 views
24 Temmuz 2013 - 12:27

ve dün ’ta vergi ve marker denetimi yaptı. Şirket yetkilileri “Rutin ve rutin dışı bu tür denetimler her zaman yapılmakta” açıklamasını yaptı.

Maliye ve (EPDK) dün Tüpraş’ta denetim yaptı. Denetimin Maliye’nin vergi denetimi olduğu Emniyet’in de EPDK adına marker denetimi yaptığı belirtildi. Emniyet yetkililerinin aldıkları numuneleri incelenmek üzere TÜBİTAK’a gönderdiği ifade edildi.

Maliye ekiplerinin Tüpraş’ta inceleme başlattığı haberleri üzerine Tüpraş yetkilileri, rutin, rutin dışı bu tür denetimlere tabii tutulduklarını belirtti.

Tüpraş’tan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından Şirketimiz nezdinde akaryakıt hammadde, mamul, yarı mamul, marker, madeni yağ ve diğer ürünlerle ilgili fiili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesine başlanmıştır. Konuyla ilgili özel durum açıklaması yapılmasını gerektiren gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır” denildi.

Denetim sırasında EPDK’nın bulunmadığı, Emniyet’in de EPDK adına denetim yapabildiği belirtildi. Maliye’den 10 kişilik bir ekibin denetime katıldığı vurgulanırken vergi denetimi esnasında marker almak için Emniyet’in devreye girdiği kaydedildi.

Wall Street Journal Türkiye’ye konuşan Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, “Bu, EPDK yetkililerinin yaptığı fiziki envanter denetimidir. Her zamanki gibi yapılıyor. Her zaman bu denetimler bir grup halinde yapılır” dedi.

Maliye Bakanlığı ve EPDK yetkililerinin Tüpraş’ın Kocaeli’ndeki genel müdürlük birimlerinde denetim yaptıkları haberiyle Tüpraş hisseleri ile Enerji Yatırımları A.Ş üzerinden ana hissedar konumunda bulunan Koç Holding’in hisseleri geriledi. Tüpraş hisseleri günü yüzde 2.06’lık kayıpla 42.60 TL’den Koç Holding hisseleri ise yüzde 3.92’lik düşüşle 9.30 TL’den günü tamamladı. BIST 100 Endeksi de dün yüzde 1.79 geriledi.

Maliye Bakanlığı, emniyet birimleri ile Maliye ekiplerince Tüpraş’ta denetim yapıldığına ilişkin haberler üzerine yazılı açıklama yaptı.

Vergi Denetim Kurulunca, mahkeme kararına dayanarak, bazı mükelleflerin kanuni merkezlerinde aramalı inceleme faaliyeti yürütüldüğü belirtilen açıklamada, bu konuda Vergi Usul Kanununun vergi mahremiyetini düzenleyen 5’inci maddesi hükümlerine göre detaylı bilgi verilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı.

Ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak amacıyla 5 Şubat 2013’de yürürlüğe giren “Vergi Denetim Kurulu 2013 Genel Çalışma Planı” nda, 2013 yılı içinde yapılacak vergi incelemelerine ilişkin genel stratejilerin belirlendiği hatırlatılan açıklamada, bu kapsamda birçok sektörde vergi incelemelerinin başlatıldığı ifade edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.