VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

İMB/Bean: Faiz yükseltilse bile yüzde 3’ün altında kalır

İMB/Bean: Faiz yükseltilse bile yüzde 3’ün altında kalır
19 views
17 Mart 2014 - 17:25

1521991_1aİngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Charlie Bean, politika yapıcıların faiz oranını muhtemelen yavaşça arttıracaklarını ve ekonomi iyileşene kadar kriz öncesi ortalamanın altında tutacaklarını açıkladı.

“Benim aklımda yüzde 2-3 gibi bir oran var,” diyen Bean, “Çok uzak olmayan gelecekte teşviği azaltmaya başlasak dahi, bankanın faizi kriz öncesi seviyelerin üstüne çıkarmasını beklemeyin,” şeklinde görüş bildirdi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney şirketleri ve tüketicileri faizi rekor düşük seviye olan yüzde 0.5’ten yukarı çıkararak ekonomik toparlanmaya zarar vermeyeceğine ikna etmeye çalışıyor. Bean yatırımcıların ilk artışın Nisan 2015’te geleceğini düşünmelerine rağmen o tarihe çok takılmamaları gerektiğini açıkladı.

Şirketlerin “bankanın faizi çıkardığında sadece yavaşça yükselteceğini ve kriz öncesi döneminin altında tutacağına odaklanmaları lazım,” diyen Bean, faiz yükseltiminin “ekonominin sonunda iyi ve normallik yolunda olduğuna dair bir işaret” olarak algılanması gerektiğini belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.