VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Irak petrolünde Türkiye’ye elleri mahkum!

Irak petrolünde Türkiye’ye elleri mahkum!
40 views
15 Ocak 2014 - 15:24

enerji_ticaretinde_turkiyeye_elleri_mahkum13896927520_h1116325Kuzey Irak petrolü için Türkiye’yi devre dışı bırakacak 5 yeni hat projesinin uygulanma şansı yok. Çünkü bir takım unsurlar göz önüne alındığında bazı ülkeler her ne kadar istemese de enerji ticaretinde Türkiye’ye elleri mahkum! Kuzey Irak’la petrol anlaşması yapan Türkiye’yi yapılan son operasyonlarla köşeye sıkıştırmaya çalışan lobiler enerjide yeni güzergâh için çalışmalara başladı.

Bugün bir gazete manşetinden verdiği haberde; Irak Milli Petrol şirketi SOMO’nun Türkiye’yi By-Pass edecek 3’ü Suriye’den 2’si ise İsrail’den geçecek olan 5 yeni petrol boru hattı üzerinde çalıştığını iddia etti. Söz konusu ABD-İsrail projesine Irak Başbakan’ı Maliki’nin de ‘olur’ vermesinin beklendiğini belirtti.

5 HATTIN HİÇ ŞANSI YOK

Gazetenin haberini Haber7’ye değerlendiren Ünlü Ekonomist Dr. Cemil Ertem ise, Türkiye’nin Kuzey Irak petrolünde By-Pass edilmeye çalışıldığının doğru olduğunu ancak Güney Gaz Koridoru’nun hayata geçirilmesi halinde haberde bahsedilen 5 hattın hiçbir şekilde uygulanma şansının olmadığını ve sadece teorikte kalmaya mahkum olduğunu söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.