VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

İşte gece yarısı toplantısının tutanakları!

İşte gece yarısı toplantısının tutanakları!
24 views
30 Ocak 2014 - 15:51

917118_detayMerkez Bankası, sert faiz artırım kararlarının alındığı 28 Ocak PPK toplantısının özet metnini yayımladı. Son dönemlerde iç ve dış piyasalardaki belirsizliklerin önemli ölçüde attığının belirtildiği metinde, “Bu süreçte Türk lirasında belirgin bir değer kaybı ve risk primi göstergelerinde kayda değer bir artış gözlenmiştir. Özellikle, 21 Ocak tarihli Para Politikası Kurulu (Kurul) toplantısını takip eden günlerde gelişmekte olan ülkelere yönelik belirsizlik algılamasının artması, bazı ülkelerin para birimlerindeki değer kaybının hızlanmasına ve enflasyon görünümlerinin bozulmasına yol açmıştır” denildi.

ENFLASYON RİSKİ ARTTI

“Yaşanan bu süreçle birlikte ortaya çıkan döviz kuru hareketleri ülkemizde de enflasyonun uzun süre hedefin belirgin olarak üzerinde seyretme riskini artırmıştır” ifadelerine yer verilen metinde şöyle denildi: “Türk lirasındaki hızlı değer kaybının yanı sıra yakın dönemdeki vergi ayarlamaları ve gıda fiyatlarındaki olumsuz seyir de enflasyon görünümündeki bozulmayı artıran diğer unsurlar olmuştur.”

MB İSTİKRARIN BOZULMASINA İZİN VERMEYECEK

“Merkez Bankası fiyat istikrarının bozulmasına izin vermeyecektir” ifadesine yer verilen metinde, “Bu doğrultuda Kurul, enflasyon beklentilerindeki ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın engellenmesi için güçlü ve önden yüklemeli bir parasal sıkılaştırmaya gidilmesinin uygun olacağına karar vermiştir” denildi.

MAKROEKONOMİK İSTİKRAR DESTEKLENECEK

Merkez Bankası tarafından açıklanan metnin geri kalanında şu ifadelere yer verildi: “Kurul, bu dönemde yapılacak bir parasal sıkılaştırmanın, döviz kuru belirsizliğini ve ekonomiye dair risk algılamasını azaltmak yoluyla sadece fiyat istikrarını değil, aynı zamanda makroekonomik istikrarı destekleyeceğini ifade etmiştir. Ayrıca, mevcut konjonktürde sermaye girişlerindeki yavaşlama nedeniyle politika öngörülebilirliğinin artırılmasının faydalı olacağı belirtilmiştir.” “Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmaya ve operasyonel çerçeveyi sadeleştirmeye karar vermiştir. Bu doğrultuda, bir hafta vadeli repo faiz oranı yüzde 4,5’ten yüzde 10’a çıkarılmıştır; önümüzdeki dönemde Merkez Bankası fonlamasının temel olarak marjinal fonlama oranı yerine bir hafta vadeli repo faiz oranından sağlanması kararlaştırılmıştır.” “Kurul, alınan bu karar sonrasında oluşan para politikası duruşunun enflasyon beklentilerini kontrol altına almakta yeterli olacağını değerlendirmiştir. Bu duruş altında enflasyonun 2015 yılının ortaları itibarıyla yüzde 5 düzeyine ulaşacağı öngörülmektedir. Ocak ayı enflasyonunun piyasa beklentilerinin üzerinde gelebileceği, ancak sıkı politika duruşunun orta vadeli beklentilerdeki bozulmayı engelleyeceği ifade edilmiştir. Takip eden aylarda ise enflasyonun ana eğiliminin aşağı yönlü bir seyir izleyeceği öngörülmektedir. Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun süreceğini belirtmiştir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.