VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Kâğıthane’de zaman hizmet için akıyor

Kâğıthane’de zaman hizmet için akıyor
31 views
07 Ocak 2014 - 12:05

kagithane_cevreKâğıthane Belediyesi’nin “Zamanı Hizmete Dönüştüren Belediye” sloganıyla bir biri arkasına başlattığı projeler ilçenin yüzünü değiştirmeye devam ediyor. Aralık ayı itibariyle ilçe yapı stokunun yüzde 28,6’sının dönüştüğünü ifade eden Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, “Vatandaşı kentsel dönüşüme teşvik etmek için yatay değil, dikey yapıları tercih ediyoruz. Böylece yolları genişletiyor, otopark ve yeşil alanlara yer açıyoruz. Ada bazında dönüşümleri de destekliyoruz. %30 fazla imar verilerek, teşvik ettiğimiz imar durumunda toprak sahipleri daha kârlı çıkıyor. Üstelik sosyal içerikli birçok avantajlar sağlanan site projesinde en büyük sorunlardan biri olan trafik çıkmazı da büyük oranda ortadan kalkıyor” şeklinde konuştu.

24 saat yaşayan ilçe Kâğıthane

Kâğıthane şehrin merkezideki konumuyla geleceğin iş merkezi olarak görülüyor. Kâğıthane’de yükselen büyük projeler ilçenin geleceğini şehrin yeni ticaret merkezi olarak şekillendiriyor. Kâğıthane alternatif iş merkezlerinden ise iş yeri ile konutun bir araya geldiği bölge olarak ayrılıyor. Bu özelliği iş merkezlerinin dışında da sosyal hayatın var olduğu Kâğıthane’yi 24 saat yaşayan ve hareketli bir ilçe haline getiriyor.

Kâğıthane’de yatırım yapan kuruluşlar projelerinin etrafını duvarlarla dış dünyadan ayırmayacak. Yaya alanlarının ön planda tutulduğu projelerde yaşam iş merkezleri ile iç içe olacak.

Kâğıthane’yi iş dünyasının yeni merkezlerinden biri haline getirecek projeler için birbirini ardına gerçekleşiyor Belediye Başkanı Fazlı Kılıç,”Kâğıthane yalnızca iş merkezleriyle örülü, çalışma saatleri dışında ölü bir ilçe olmayacak. Yapılan çalışmalarla ilçemiz İstanbul’un yeni iş merkezi haline gelirken günün her saati yaşayan bir ilçe olacak. Sosyal yaşamı ve iş dünyasını Kâğıthane’de buluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Sadabad tarihi yeniden canlandırıyor.

Tarihi demiryolu hattını hayata geçirerek, ilçeyi modern zamanın ve tarihi dokunun harmanlandığı bir yer haline getirmek için çalışmalara başlayan Kâğıthane Belediyesi Zabit Mektepleri, Sadabad Camii, Sübyan Mekteplerini restore çalışmalarıyla Sadabad’da tarihi yeniden canlandırıyor.

Osmanlı Milli Arşivleri ile tarihin izleri buluşan Kâğıthane’de, Kâğıthane Belediyesi Sadabad Cami’sinden esinlenen mimarisiyle Nurtepe’de yükselecek Akabe Camii’nin de temeli atıldı.

Tarih çalışmalarında yazılı kaynaklara da önem veren Kâğıthane Belediyesi, 660 sayfalık Osmanlı’da Kâğıthane Belgeleri isimli bir eser oluşturdu. Belgelerle Kâğıthane’nin görkemli tarihinin içeren Kâğıthane Tarih Envanteri ise 800 sayfalık etkili bir kaynak olarak raflarda yerini aldı.

Yazılı eserlerden mekteplere, Osmanlı saraylarından çeşmelere Kâğıthane’de tarihin izlerine önem verdiklerini ifade eden Başkan Kılıç, “Kâğıthane tarihini ayağa kaldırabilmek, yaşatabilmek için çalışmalarımızı çok hızlı bir şekilde sürdürdük. Önce Zabit Mekteplerinin restorasyon çalışmasını yaptık. Bizim çocukluğumuzdan beri kullandığımız, gördüğümüz ve tekrar kullanılmasını hayal ettiğimiz bir yerdi. Zabıt Mektebimiz Kaymakamlık binamız olarak yeniden hizmete açıldı. Ardından Sübyan Mekteplerini restore ettik. Şehir Müzesi olarak ve Türk İslam Sanatları’nın eğitim merkezi olarak kullanılmakta. Yine 550 yıllık geçmişiyle Kağıthane’mizin en eski yapısı Daye Hatun Camii’nin restorasyon çalışması tamamlandı. Daye Hatun Camii’nin açılışını da yakında gerçekleştireceğiz. Sadabad Camii’si restorasyonu bitti. Bir ay içerisinde Sadabad Camii kullanılmaya başlayacak” diyerek Kâğıthane tarihinin önemini anlattı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.