VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Kuzey Irak petrolü bilmeceye döndü

Kuzey Irak petrolü bilmeceye döndü
8 views
20 Haziran 2014 - 9:11

1572667_1aIrak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani’nin, Türkiye ile enerji alanında 50 yıllık anlaşma imzaladıklarını, sürenin daha da uzatılabileceğini söylemesinin ardından söz konusu imzaların uluslararası ticaret hukuku açısından ne anlama geldiği de tartışma konusu oldu.

Barzani tarafından önceki gün yapılan bu açıklama, Türkiye’nin enerji politikası açısından olduğu kadar jeopolitik açıdan da dikkat çekici.

IKBY Parlamentosu’nda konuşan Barzani, petrol sevkiyatına yönelik soruları cevaplarken, “Türkiye ile yaptığımız anlaşma Irak topraklarını bölme amaçlı değildir. Tek bir amacımız var, o da Irak bütçesinden hakkımız olan yüzde 17’lik istihkakımızı almaktır” demişti.

Barzani’nin bahsettiği ’50 yıllık enerji imzası’ açıklamalarına Türkiye’den farklı yorumlar geldi.

Bloomberg HT’ye konuşan Ak Parti Enerji Komisyonu Eski Başkanı Mücahit Fındıklı, her yıl 50 milyar doların üzerinde enerji ithalatı olan Türkiye açısından söz konusu anlaşmanın stratejik önemde olduğu görüşünde.

– “Anlaşma uluslararası hukuka uygun” –

Türkiye’nin bu işe arz güvenliği açısından ve barış unsuru olarak girdiğini belirten Fındıklı, “Bu anlaşmalar, uluslararası ticaret hukukları da dahil olmak üzere, Irak’ın anayasasında belirlenen ilkelerin dışına çıkmıyor. Bizim yaptığımız bütün anlaşmalar ve sözleşmeler Irak Anayasası çerçevesi içerisindedir” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.