VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Hesaplama – MTV Ödeme 2014

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Hesaplama – MTV Ödeme 2014
98 views
29 Haziran 2014 - 10:25

Otomobil 2. taksit ödemeleri başlıyor

Motorlu taşıtlar vergisini kredi kartı ile taksitle ödeyebilir miyim? 2014 MTV taksitlendirme nasıl yapılır?

Maliye Bakanlığı, 2014 yılı (MTV) bedellerini belirledi. Bakanlığın konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

 

MTV ÖDEME

MTV HESAPLAMA VE SORGULAMA

 

Gelir İdaresi uyarıda bulundu

Gelir İdaresi’nin internet sayfasını taklit eden bazı sitelerin vatandaşı mağdur etmesinin üzerine GİB’den vatandaşa ‘dikkatli olun’ uyarısı yapıldı. ‘Motorlu Taşıtlar Vergisinin İnternetten Kredi Kartı ile Ödenmesine İlişkin’ başlıklı duyuruda şu ifadeler yer alıyor: “İnternet Vergi Dairesi ekranlarını kullanarak Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme formu bulunduran, Başkanlığımız internet sayfası görüntülerinin taklit edildiği www.trafikcezaodemesi.com benzeri tüm adreslerin Başkanlığımızla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.” Duyuruda, vatandaşların araç vergilerini öderken mağduriyet yaşamamaları için MTV’li kredi kartı ile ‘www.gib.gov.tr’ adresinden ödenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

 

MTV ödemesi son gün 31 Temmuz

GİB’nin internet sitesinden yapılan duyuruda, muhtemel yoğunluktan etkilenmemek için mükelleflerin ödemeleri son güne bırakmamaları gerektiği belirtildi.

Duyuruya göre, MTV mükellefleri 2014 yılı ikinci taksit ödemelerini; kredi kartı ile Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (www.gib.gov.tr) internet sayfasında, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı kullanarak veya banka şubelerine başvurarak, MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu vergi dairesi müdürlükleri veya MTV tahsile yetkili diğer vergi dairesi müdürlüklerine başvurarak yapabilecek. Ayrıca internet bankacılığı kullanıcısı olmaksızın Denizbank, Finansbank veya Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve Akbank’ın internet siteleri üzerinden kredi kartlarıyla da ödeme yapılabilecek.

 

Fazla MTV Ödediyseniz Geri İsteyin

Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Hakan Tokbaş, indirimli Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulamasına ilişkin, “MTV’lerinizi öderken indirime hak kazanıp kazanmadığınızı kontrol edin, 4 yaşındaki 1800 motor üstü araç için 654 lira, 4000 motor üstü araç için ise 4 bin 344 lira fazladan vergi ödüyor olabilirsiniz” dedi.

Uygulama kapsamında otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araç bakımları için ödenecek vergi tutarlarının, aracın o yıla ait kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini aşması halinde MTV’nin bir alt kademedeki aynı yaş grubundaki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanacağına dikkati çeken Tokbaş, başvuruyu araç sahibinin yapması gerektiğini söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.