VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Obama ve Yellen konuştu; altın ve petrol fırladı

Obama ve Yellen konuştu; altın ve petrol fırladı
40 views
23 Haziran 2014 - 2:09

1580593_1aABD’nin iki önemli ismi Başkan Barack Obama’nın Irak’a hava saldırısı ile ilgili açıklamaları ve Fed Başkanı Yellen’ın borçlanma maliyetlerinin düşük kalacağına dair söylemleri ile birlikte altının onsu dün 1,322 doları kırdı; brent petrolün varili 115 doları aştı.

ABD Başkanı Obama, Irak’a sayıları 300’e kadar Amerikalı askeri danışman göndereceklerini ve Bağdat ile Kuzey Irak’ta ortak operasyon merkezleri oluşturacaklarını söyledi. Irak, dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi konumunda bulunuyor. Exxon Mobil ve BP ise bölgedeki çalışanlarını tahliye etmeye başladı.

Daha öncesinde ise Amerikan Merkez Bankası Fed’in Açık Piyasa Komitesi politika faizini yüzde 0’a yakın seviyede bıraktıklarını duyrumuş, ardından kameralar karşısına geçen Başkan Janet yellen ise borçlanma maliyetlerini kayda değer bir süre yüzde 0’a yakın tutacaklarını belirtmişti.

Tüm bu gelişmeler ile birlikte altının onsu dün yüzde 3’ten fazla yükselişle Eylül ayından bu yana en büyük sıçrayışı gerçekleştirerek 1,322 doları kırdı. Gümüş fiyatları da 13 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası’ndaki Ağustos vadeli brent petrolün varili ise dün 80 sent yükseliş ile Eylül ayından bu yana 115.06 dolara yükseldi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.