VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

 

Kimler Bu Sistemi Kullanabilirler?

2011 yılı gelirleri sadece gayrimenkul sermaye iradı yani kira geliri olanlar bu Sistemi kullanabilirler.

Kira geliri dışında ticari kazanç, zirai kazanç, serbest meslek kazancı, menkul sermaye iradı gibi gelir unsurlarından gelir elde eden mükelleflerimiz, tüm gelir unsurlarından elde ettikleri gelirleri toplayarak yıllık gelir vergisi beyannamesi vermek durumunda bulunduklarından, bu Sistem’den beyanname veremezler.

 

Sisteme Giriş Nasıl Yapılacaktır?

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemine;

Gelir İdaresi BaĢkanlığının www.gib.gov.tr adresindeki internet sayfasında yer alan linkleri tıklayarak

Ya da İnternet Vergi Dairesinin intvd.gib.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Sistem’e giriş için öncelikle T.C. Kimlik Numaranızı ilgili bölüme giriniz ve “DEVAM” düğmesine basınız.

ÖNEMLİ NOT: 2011 yılı içerisinde herhangi bir dönem faal yıllık gelir vergisi veya basit usul mükellefiyetiniz bulunuyorsa, yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeniz gerektiğinden Sisteme giriş işleminiz başarısız sonuçlanacaktır.

İnternet Vergi Dairesi Şifreniz (e-beyanname Şifresiniz) varsa bu Şifreyi kullanarak Sistem’e girebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Şifreniz (e-beyanname Şifresiniz) yoksa size özel hazırlanmış güvenlik sorularını cevaplayarak Sistem’e giriş yapabilirsiniz.

 

ÖNEMLİ NOT: Güvenlik sorularına 3 defa yanlış cevap verirseniz;

Sistem, kişisel bilgilerinizin güvenliği için, kilitlenecektir. Bu durumda;

artık güvenlik soruları ile Sistem’e giriş yapamazsınız.
Ancak, kimliğinizle beraber size en yakın vergi dairesi müdürlüğüne giderek oradan temin edebileceğiniz

“SADECE GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI ELDE EDEN GERÇEK KİŞİLER İÇİN ELEKTRONİK BEYANNAME GÖNDERME TALEP FORMU” nu doldurup alacağınız şifre ile Sisteme internet üzerinden giriş yapabilirsiniz.

 

BEYANNAME HAZIRLAMA
Sicil, Adres ve İletişim Bilgileri Bölümü
Bu bölümde sicil (T.C. Kimlik Numarası, ad-soyad ve Vergi Dairesi), adres, telefon ve e-posta bilgileri bulunmaktadır.

Adres Bilgisi: Adres bilginiz T.C. İçişleri Bakanlığı Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) kapsamında yer alan Adres Kayıt Sistemi’nden anlık olarak (giriş yaptığınız anda) alınmaktadır. Dolayısıyla adres bilginiz yanlış ise ikamet ettiğiniz yer Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne başvurmanız gereklidir.

 

Vergi Dairesi Bilgisi: Gelir Vergisi Kanunu gereği sadece kira geliri elde eden kişilerin vergi daireleri ikamet adreslerinin bağlı bulunduğu yer vergi dairesidir. 414 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca bu Sistemi kullanarak beyanname gönderilmesi halinde elektronik ortamda yaptığınız onay işlemi adres değişikliği bildirimi olarak kabul edilecektir. Bu nedenle; vergi daireniz
MERNİS sistemine kayıtlı ikamet adresinize göre Sistem tarafından otomatik olarak belirlenmektedir.
Bu kapsamda, Sistem tarafından belirlenen vergi dairesi, vergi dairenin yetki alanına bakılmaksızın vergi daireniz sayılacaktır. Bu sistem, yenilikçi ve kullanımı kolay bir sistem olduğu için vergi dairesine gitmeden beyannamenizi onaylayarak göndermek, vergi borcunuzu öğrenmek, vergi ile ilgili bilgilerinizi görebilmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle vergi dairenizin değişmiş olması sizi etkilemeyecektir.

 

İrtibat Telefonu ve E-Posta: İrtibat telefonu bölümüne size ulaşabileceğimiz cep telefonunuzu yoksa sabit telefon numaranızı ve e-posta adresinizi girebilirsiniz.

 

ÖNEMLİ NOT: Gelir İdaresi Başkanlığı olarak sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için güncel ve ulaşılabilir telefon ve e-posta bilgilerinize ihtiyaç duymaktayız. Bu nedenle lütfen irtibat telefonunuzu ve e-posta bilginizi girmeyi ihmal etmeyiniz.

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi Rehberi

128 views
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.