VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri Uygulama Otelleri Kurumlar Vergisi Kanunu açısından muafiyet kapsamında değerlendirilebilir mi?

Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri Uygulama Otelleri Kurumlar Vergisi Kanunu açısından muafiyet kapsamında değerlendirilebilir mi?
28 views
15 Kasım 2011 - 10:48

Okulların iktisadi alandaki ticari faaliyetlerinin muafiyet kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. işletmeciliği işi ticari bir organizasyonu gerektirdiğinden, okulları bünyesinde faaliyet gösteren uygulama otellerinde okul öğrencilerinin stajlarını yapıyor olması, otelin iktisadilik vasfını değiştirmemekte ve iktisadi işletme olarak vergisi mükellefiyeti tesis edilmesini gerektirmektedir. Meslek okullarındaki öğrenciler, ve turizm ile ilgili olarak öğrendikleri bilgileri, okullarına bağlı uygulama otellerinde veya özel girişimcilere ait otellerde staj yaparak pratiğe dönüştürmektedirler. Stajın, özel girişimcilere ait otellerde yapılıyor olması ile meslek okullarına ait bünyesinde yapılıyor olması, teorinin pratiğe dönüşmesi açısından temel bir farklılık yaratmayacaktır. Ancak söz konusu faaliyetlerin, bünyesinde eğitim unsurunu da barındırıyor olması, faaliyetin iktisadilik vasfını ortadan kaldırmadığı için işletmeciliğinin kamu kurumu tarafından icra ediliyor olması, muafiyetten yararlanılmasını gerektirmemektedir. (1 Seri Nolu Genel Tebliği (4.1.2))

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.