VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Peynirin tadına bakılabilecek

Peynirin tadına bakılabilecek
56 views
17 Kasım 2015 - 16:54

peynirGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konuya ilişkin yaptığı basın açıklaması, şöyle:

“Buna göre; ’nin yürürlüğe girmesiyle, peynirlerin, muhafaza, taşınması ve piyasaya arz edilme sürecinde 10oC’nin altında tutulması zorunlu hale getirilmiştir. ’nin ‘Bu Tebliğ kapsamında doğrudan satış için, hazır ambalajlı hale getirilmiş olan peynirler; sadece bu Tebliğin hijyen ile ilgili kriterlerini karşılayan yerlerde piyasaya arz edilir.’ hükmü pazar vb yerlerde satılmasına engel oluşturmamaktadır. Tebliğin öngördüğü sıcaklık, muhafaza ve nakliye gibi teknik ve hijyenik şartların sağlanması durumunda her yerde satışa sunulabilecektir. satışı yapmak isteyen perakendeciler, hazır ambalajdaki (büyük teneke ambalaj gibi) peyniri ambalajından çıkarıp gıda ile temasa uygun olarak üretilmiş başka bir ambalaj malzemesine koyarak daha küçük miktarlarda markette veya başka satış yerinde satışa sunabilirler. Bu durumda Etiketleme Yönetmeliğin belirlediği bazı zorunlu bilgilerin (gıdanın adı, bileşenler listesi, alerjen bileşenler, son tüketim tarihi, üreticinin veya ambalajlayıcının veya ithalatçının veya dağıtıcının adı veya ticari unvanı ve adresi, menşe ülke,) tüketicinin görebileceği yerde bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca müşterinin talebi halinde tüm zorunlu etiket bilgileri tüketiciye sunulacaktır. Diğer yandan peynirler coğrafi işaret olarak tescil edilmiş adlarına göre piyasaya arz edilebileceği gibi coğrafi işaretten doğan haklara aykırı olmamak kaydıyla yöresel veya ülkesel adlarına uygun olarak da piyasaya arz edilebilecektir. Ancak tüketicilerin yanıltılmaması adına peynirler ‘köy peyniri’, ‘geleneksel ’, ‘doğal ’, ‘çiftlik peyniri’ gibi ifadelerle satışa sunulamayacaktır.”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu () Başkanı Bendevi Palandöken, “Bizim geleneksel olarak paket peynirler mevcut. Bizim kültürümüzde peynir tadına bakılarak alınır. Hijyen kurallarına dikkat edilmesi lazım” dedi.

TESK Başkanı Palandöken, peynir tebliğini değerlendirdi. Palandöken, ile ilgili şöyle konuştu: “Bizim geleneksel olarak paket peynirler mevcut. Bizim kültürümüzde peynirin tadına bakılarak alınır. Hijyen kurallarına dikkat edilmesi lazım. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu olarak hijyen eğitimi veriyoruz. Esnaf kendi yemediğini başkasına satmaz. 800 yıllık bir gelenek. Dolayısıyla vatandaşa evinin daha yakınında olan işletmelerden almayıp, vatandaşa abartılı olarak yansıtılması, alım gücü zayıf olan halk için yanlış bir uygulama olur.”

Peynirin teneke ile geldiği zamanki maliyeti ile soğuk hava aracında gelmesi arasındaki farkın vatandaşa yansıtılacağını belirten Palandöken, şunları söyledi: “Vatandaşın israfa yönelmesi olacak. Vatandaş bir kalıp peynir almaz, tüketeceği miktarda peynir alır. Dolayısıyla vatandaş bunu tatmadan almaz. Uygulamanın masa başındaki tarafından tezgahtaki tarafı çok önemli. Biz millet olarak daha organik işaretleri benimseriz. Küçük esnaf binlerce insan yok olur, standardın gelmesi güzel ama uygulamadaki zorlukların aşılması lazım. Belirli bir eğitim lazım. Bu ürünlerin daha sağlıklı şekilde tüketilmesi sağlanacaksa, satan insanların bilinçlenmesi lazım. Peyniri alacak olan mutlaka peyniri tadar, peynirin özelliklerine bakar, ‘şu tenekeden olsun’, otokontrolü zaten vatandaş yapar.”
Peynir, ekmek ve et mamülleri standardının önemli olduğunu anlatan Palandöken, sözlerini şöyle sürdürdü: Esnafın özelliği dikkate alınmak suretiyle bu konudaki mesleki kuruluşlarla iletişime geçilip, bunların daha sağlıklı, hijyenik olması için belirli eğitimler ve daha geniş zaman lazım. Halkımız tedirgin olmasın. Peynir olarak sofraya getirilebilmesi için, sadece hijyenin, muhafaza şeklinin, aldıkları yere dikkat etmeleri yeterli. Bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor. İnsanların daha sağlıklı gıdaya ulaşabilmeleri için zaten bu haklar mevcut.”

Peynir satıcısı, halkın açık peyniri tercih ettiğini söyleyerek, “Peynirin tadına bakmadan alamıyorlar. Tadına bakıp alıyorlar” şeklinde konuştu.

Peynir müşterisi ise peynirin kaba girmesine yönelik olarak, “Burada gönül rahatlığıyla alabiliyoruz. On senedir müşterisiyim. Kesinlikle en ufak bir şey yok” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.