VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Şimşek: İnternet’ten 3 milyar lira tahsilat gerçekleştirildi

Şimşek: İnternet’ten 3 milyar lira tahsilat gerçekleştirildi
32 views
15 Haziran 2014 - 15:04

1576957_1aMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve bazı idari para cezalarının tahsil edildiğini anımsatarak, “İnternet sayfamız üzerinden sanal POS ile 2013’te 2 milyar 959 milyon 474 bin 34 lira tahsilat gerçekleştirildi” dedi.

Şimşek MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin soru önergesini yanıtladı.

Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı, ilgili, ilişkili kamu idarelerinde sunulan hizmetlerin, yürütülen iş ve işlemlerin elektronik ortama aktarılması, paydaşların bu sistemlerden yararlanmasına son yıllarda büyük önem verildiğini belirten Şimşek, bu uygulamalar sonucunda işlemlerin sadeleştiğini, bürokratik yükün azaltıldığını vurguladı.

Bu hizmetlerden online katalog başvuru sisteminin, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle başladığını anımsatan Şimşek, katalog sözleşmesi imzalayan firmaların ürünlerinin web sitesi üzerinden online olarak satışa sunulması hizmetinden yıllık ortalama 150 firmanın yararlandığını bildirdi.

Şimşek, Elektronik Kamu alımları Platformu’nun (EKAP), 1 Aralık 2010 tarihi itibariyle devreye alınan ikinci aşamasından itibaren isteklilerin, ihale dokümanını elektronik imza kullanarak indirebildiğine işaret etti. Şimşek, bu durumda ihale dokümanı için ayrıca ücret ödenmediğini, idarelere giderek basılı ihale dokümanı satın alma zorunluluğunun da ortadan kaldırdığını belirtti. Şimşek, bu yolla, ihalelere katılan firmaların 2013 yılı için yaklaşık 57 milyon liralık ihale doküman bedeli ödemeyerek, tasarruf sağladığını bildirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.