VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Slovakya Başbakanı ‘vergi ödememe modasından’ dertli

Slovakya Başbakanı ‘vergi ödememe modasından’ dertli
45 views
19 Mart 2013 - 10:58

Bratislava’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan , hükümete rutin bir şekilde yanlış vergi beyan edildiğini, bir defasında inşaat işçilerinin Başbakan’a da KDV ödememek için fişsiz hizmet teklif ettiğini söyledi.

Fico, ‘Bunu Maliye Bakanı’na teklif edebiliyorlarsa, ya da Başbakan’a böyle bir teklifte bulunmakta sorun görmüyorlarsa, diğer yerlerde ne oluyor peki?’ diye sordu.

’daki Amerika Ticaret Odası’nın düzenlediği Bölgesel Vergi Konferansı’nda konuşan Fico, bu yıl yüzde 3’lük bütçe hedefini yakalayacaklarını, ancak ödenen KDV’lerin düşüklüğü sebebiyle vergi gelirlerinin bir önceki yılın gerisinde kalacağını söyledi.

Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’dan yetkililer de bölgedeki en büyük sorunun KDV’lerin ödenmemesi olduğunu söyledi.

Çek Cumhuriyeti Vergi İdaresi’nde risk yönetimi direktörü Jiri Zezulka, sorunun üstesinden gelinebilmesi için kurumların hızlı tepki göstermesi gerektiğini söyledi.

Zezulka, ‘Bu karşımızdakiler meşru işletmeler değil. Vergi hortumlama uzmanı organize suç örgütleri. Bu insanlar maliye denetçisinin gelmesini ve kontrolde bulunmasını beklemiyor. 14 gün ya da bir ay faaliye gösteriyorlar ve amaçları KDV’leri hortumlayıp ortadan kaybolmak’ dedi.

KDV kaçırma bölge çapında görülen bir sorun ve uzmanlar Slovakya’nın, AB’de vergi kaçırma konusunda Yunanistan’dan sonra en kötü ülke olduğunu dile getiriyor.

Avrupa Ekonomi Politikaları Koordinasyon Dönemi çerçevesinde Visegrad ülkelerinin tamamı (Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macarista), vergi toplama sistemlerinin güçlendirilmesi için teşvik ediliyor.

Slovakya Maliye İdaresi Başkanı Frantisek Imerce, tespit edilen yolsuzlukların yüzde 70’inin komşularında gerçekleştirdiğini belirtti. Imrecze, Slovakya’nın vergi toplama konusunda bir ulusal eylem planını benimsediğini ve bu planda üç aşamaya yayılan 50 adım bulunduğunu söyledi.

Polonya Maliye Bakanlığı Vergi Politikaları Departmanı Direktörü Cezary Krysiak, Avrupa Komisyonu’nun yayımladığı Ülke Bazında Tavsiyeler’e karşılık olarak vergi idaresinde bir reform başlattıklarını söyledi.

Avrupa Komisyonu Vergi ve Gümrük Birliği Müdürlüğü yetkilisi Gaetan Nicodeme ise Komisyon’un üye ülkelere genel olarak tavsiyesinin, vergilerin büyüme üzerinde baskı oluşturan alanlardan çevre ve emlak gibi alanlara kaydırılması olduğunu söyledi.

Çek Cumhuriyeti Amerikan Ticaret Odası Vergi Komitesi Başkanı Peter Chrenko, çoğu ABD ülkesinin vergilere uyulmasını desteklediğini ve kendi katkılarını da sunmak istediklerini söyledi.

Firmaların ve hükümetlerin aslında kaderinin ortak olduğunu söyleyen Chrenko, eğer devletler gelirlerini kaybederse bu kez vergileri artırdığını ve dürüst şirketlerin vergi kaçıranlarla rekabet etmekte zorlanır hale geldiğini belirtti.

Slovenya Amerikan Ticaret Odası Vergi Komitesi Başkanı Barbara Guzina ise, şirketler arasından bazı ‘rol modellerinin’ ortaya çıkmaya başladığını söyledi. Guzina, ‘Esas konu etkin vergi toplama biçimleriyle rekabetçi bir vergi ortamının nasıl birleştirileceği. Vergi toplamayı önce iyileştirmeli, ardından ikinci aşama olarak vergileri düşürmeliyiz’ dedi.

Uluslararası vergi kaçırma konusu, Starbucks, Apple, Google ve Amazon gibi bazı şirketlerin ödedikleri vergileri azaltmak için bazı karmaşık sistemler kullandığının ortaya çıkmasının ardından başta İngiltere’de olmak üzere gündemin üst sıralarına yerleşti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.