VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Turizm gelirinde aslan payı üç ilin

Turizm gelirinde aslan payı üç ilin
37 views
19 Şubat 2014 - 8:48

hersey_dahil_sistemi_kaldiriliyor_mu13782127940_h1069495Ülkeye kazandırdığı 30 milyar dolar civarındaki gelirle ekonomiyi sırtlayan sektörlerden turizmde aslan payı üç ilin… Türkiye’ye turizmden elde edilen her 100 liranın 75’ini Antalya, İstanbul ve Muğla kazandırıyor. Geriye kalan 25 lira ise 78 il arasında paylaşılıyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) yaptırdığı ‘Turizm Sektörünün Yapısı, Büyüklüğü ve Ekonomiye Katkısı Araştırması’nın sonuçları kitap olarak yayınlandı. 100 sayfalık araştırma, turizmin diğer sektörlerle ilişkilerini, ekonomik ve sosyal hayata etkilerini detaylarıyla ortaya koydu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Akdeniz Üniversitesi’nin de katkı sağladığı araştırma bulgularına göre; turizm, ekonomik ve sosyal hayatı olumlu yönde etkileyen sektörlerin başında geliyor. Araştırmada, turizmin diğer sektörlerle ilişkileri, ekonomik ve sosyal hayata etkileri detaylarıyla incelendi.

AKTOB Ar-Ge tarafından yapılan araştırma bulgularına göre; turizmde meydana gelen 1 birimlik gelişme, Türkiye ekonomisinde 2 birimlik canlanma yapıyor. Turizm, girdi alımları ile ekonomide 54 sektörü doğrudan etkilerken bir yıl içinde 26 milyar dolarlık satın alma yapıyor. Bu özellikleri ile turizm, ekonomideki 59 ana sektör içinde, ekonomiyi en fazla canlandıran 20’nci sektör konumunda.

Araştırma sonuçlarına göre turizm, ekonomideki bazı sektörler için hayati konumda. Örneğin, balıkçılık ana sektörü, aramalı olarak sattığı ürünlerin yüzde 51’ini, gıda ve içecek sektörü yüzde 20’sini, mobilya sektörü yüzde 14’ünü turizme satıyor. Öte yandan turizm, bir çok sektörün ihracatından daha fazla gelir sağlıyor. Bulgulara göre, 20 sektörün turizme yaptığı satışlar, ihracatından daha büyük.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.