VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Türkiye İran ile ticaret hacimini 20 milyar dolara çıkartıyor!

Türkiye İran ile ticaret hacimini 20 milyar dolara çıkartıyor!
43 views
24 Ocak 2016 - 13:54

e-ticaretABD ve Avrupa Birliği’nin ’a yönelik uyguladığı ekonomik ambargoyu kaldırmasının ardından,- İş Konseyi Başkanı Aygül yeni süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. Aygül, Türkiye- ticari ilişkilerinin geliştirileceğini ve hacmini kısa sürede 20 milyar dolara çıkarabileceklerini söyledi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğinden (DKİB) yapılan yazılı açıklamada, İran’a olan ekonomik yaptırımların kaldırılmasının ardından bu ülkenin en yakın ve tarihten gelen komşusu Türkiye’de de geniş kapsamlı görüşmeler ve hazırlıklar yapıldığı belirtildi.

Başta Avrupa ülkeleri ve Çin olmak üzere dünyanın dört bir yanından İran pazarına başlatılan akından Türkiye’nin sahip olduğu avantajları değerlendirerek azami düzeyde pay alabilmesi için 2002 yılında kurulan Türkiye-İran İş Konseyinin de çalışmalarını yoğunlaştırdığı anlatılan açıklamada, Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Bilgin Aygül’ün katılımıyla her iki ülkenin ticari geçmişi, bugünü ve geleceğinin ele alındığı bir toplantı yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, 1980’li yıllarda İran’ın Avrupa ülkelerinden ithal ettiği malların nakliyesinde Trabzon limanı büyük yer tuttuğu anımsatılarak, zaman zaman yıllık 600 bin tona kadar ithal malın Trabzon limanına getirilerek buradan Gürbulak Sınır Kapısı üzerinden İran’a nakledildiği ifade edildi. İran’a yönelik ambargonun kalkmasının Trabzon’da heyecan uyandırdığı belirtilen açıklamada, Mart 2016’da Trabzon’da İran ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler konusunda bir toplantı yapılacağı bildirildi.

“İran ile ticaret hacmini kısa sürede 20 milyar arttırabiliriz”

Bilgi Aygül de İran’a ambargonun kalkması ile Türkiye-İran dış ticaretinin bir kaç yıl içerisinde 20 milyar dolar artabileceğini ifade ederek, “2012’de 22 milyar dolar civarındaki İran dış ticaretimiz geçen yıl 12 milyar dolara kadar inmişti. Bu ülkeye uluslararası düzeyde uygulanan ambargonun kalkması ile sahip olduğumuz ulaşım, yakın komşuluk ve tarihten gelen dostluk avantajlarını kullanabilirsek İran ile ticaret hacmini kısa sürede 20 milyar dolar arttırabiliriz” dedi.

Türkiye’nin İran’dan başta petrol ve doğal gaz olmak üzere petrol ürünleri alımı yaptığını, Türkiye’nin ise bu ülkeye reel sanayi malları ve hizmet sektörü ile çok rahatlıkla girebileceğimizi hatırlatan Bilgin Aygül, her iki ülke arasındaki ticari hacmin artırılması için araştırmalar yaptıklarını, işadamlarının da beklemeden bu ülkedeki yatırımlarını arttırmalarını beklediklerini sözlerine ekledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.