VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Türkiye ve Romanya elektrikle birleşecek

Türkiye ve Romanya elektrikle birleşecek
26 views
30 Ocak 2014 - 10:40

zaman_yazarina_catti_senin_amacin_ne13898272210_h1117085Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjiyle alakalı Türkiye ve Romanya’yı kara ve deniz yoluyla birbirine bağlamak istediklerini belirtti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Romanya’daki temasları kapsamında, Romanya Türk İşadamları Derneği üyeleri ile bir araya geldi Bakan Yıldız, burada yaptığı konuşmanın başında, Kayseri’de yaşanan otobüs kazasında yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Romanya’nın Türkiye’nin stratejik ortağı olduğunu vurgulayan Yıldız, geliştirilen ilişkilerin siyasi, idari ve sosyal açıdan son derece iyi durumda olduğunu ifade etti. Yıldız, 4 milyar avro civarındaki sermayenin Romanya’da bulunmasının sevindirici olduğunu, ancak ticaret hacminin artırılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de siyasi istikrar sürdükçe, bütün bu rakamların ve refahın yurt içinde ve yurt dışında artacağını dile getiren Yıldız, Romen yetkililerle yaptıkları görüşmelere ilişkin şunları kaydetti:

“Değerli meslektaşımla yaptığımız toplantıda bu ilişkinin enerji sektöründe geliştirilmesinde ciddi mesafeler kat edeceğimiz kanaatindeyiz. Enerjiyle alakalı kara ve deniz yoluyla iki ülkeyi birbirine bağlamak istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan ve Bulgaristan’la iletim hatları bulunmaktadır. Romanya bunun istisnası değildir. Romanya’yla bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Fizibiliteler üzerinde çalışma yapılacak. 15 güne kadar karadan yapılacak havai hatlara ilişkin fizibilite çalışmalarını tamamlayacağız. Yarın Bulgaristan’da da bunların müzakerelerini görüşeceğiz, üçlü bir mekanizma çünkü. Diğer taraftan deniz altından kabloyla böyle bir işlemi gerçekleştirerek, fizibilitelerini kasım ayına kadar tamamlamış olacağız.”

Uluslararası sermayenin, sağlam zeminleri ve politikaları olan ülkelere plase edilmeyi beklediğini ifade eden Yıldız, Türkiye’nin bu açıdan son derece geliştiğini ve gayri safi yurt içi hasılasını özel sektörün de katkılarıyla 3 katına çıkardığını söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.