VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Türkiye yüzde 11.7 büyüdü

Türkiye yüzde 11.7 büyüdü
26 views
30 Haziran 2010 - 7:21

ekonomisi yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüdü ancak rekor gelmedi. önemli oranda baz etkisinden kaynaklanırken, sanayi ve ticaretteki güçlü toparlanma dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğinde büyüme hızının yüzde 11.7 olduğunu açıkladı. CNBC-e anketinde ortalama birinci çeyrek büyüme tahmini yüzde 11.4 olmuştu.

Başbakan Erdoğan, dün grup toplantısında yaptığı açıklamada büyüme rakamları ile yeni bir rekor kırılacağını söylemişti. Ancak büyüme yüzde 12’nin altında kaldığı için bu gerçekleşmedi.

geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 14.5’le tarihi bir küçülme yaşamıştı. Büyüme geçen yılın son çeyreğinde yüzde 6 ile pozitife dönmüştü.

Analistler özellikle bir önceki çeyreğe göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış büyümenin yavaşladığına dikkat çekiyorlar. TÜİK verilerine göre, 2010 ilk çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri bir önceki döneme göre yüzde 0.1 artarken, bu rakam 2009 ilk çeyrekte yüzde 5.7 azalışın ardından 2009 ikinci çeyrekte yüzde 5.4, üçüncü çeyrekte yüzde 3.3, geçen yıl son çeyrekte ise yüzde 1.7 artmıştı.

Yılın ilk üç ayında, cari fiyatlarla gayri safi yurt içi hasıla 243 milyar 258 milyon lira oldu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.