VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Türkiye’den müthiş İran hamlesi

Türkiye’den müthiş İran hamlesi
29 views
30 Ocak 2014 - 13:46

77_milyar_dolarlik_gizemli_para_nereden_geldi13815558940_h1084301Avrupa Birliği’nin (AB) İran’a uyguladığı bazı ekonomik yaptırımları askıya almasının ardından gözler bu ülkenin serbest bırakılan milyarlarca dolarına çevrildi. Önümüzdeki aydan itibaren sekiz taksitte ödenmeye başlayacak 4,2 milyar dolara Türkiye talip oldu. Farklı ülkelerde bloke edilmiş paranın hangi finans kuruluşu üzerinden ödeneceğinde kararında son sözü söyleyecek İran’ın adres olarak Türkiye’yi göstereceği belirtiliyor.

Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre Halk Bankası bloke edilmiş paraların transferinde bir adım öne çıkıyor. AB ile İran arasındaki normalleşmenin ardından Türkiye’nin bu ülkeye yönelik ticaretinin katlanacağına dikkat çekiliyor.

Değerli maden satışı, Petro-kimya ve otomotiv gibi çok sayıda sektörde Temmuz ayına kadar İran’a yönelik ticaretin serbest olduğunu aktaran üst düzey bir ekonomi yetkilisi iki ülke arasındaki ticaretin ihracat ağırlıklı olmak üzere önemli miktarda artış göstereceğini kaydetti. İki ülke arasındaki ticaret 2012 yılında 20 milyar dolara kadar çıkmıştı. Normalleşmenin ardından bu rakamın üzerine çıkılabileceği belirtiliyor.

Kuzey Irak petrolü Ceyhan’a akmaya devam ederken, Türkiye enerji satrancında kritik bir adım atarak finans alt yapısını hazırladı. Bölgesel Kürt Yönetimi ve Bağdat yönetimi arasındaki tansiyon düşmemesine rağmen Türk tarafı finans altyapısını tamamlayarak enerji satrancında kritik bir hamle yaptı. Finans sektöründen edinilen bilgilere göre Halkbank Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na para transferinde görev alabileceğini iletti. Banka yetkililerinin bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olduklarını Bakanlığa ilettiği belirtiliyor. Bankanın görev alabileceğine yönelik açıklamasının merkezi Bağdat yönetimine karşı Türk tarafının elini güçlendirdiği ifade ediliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.