VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

TÜSAİD’da İshak Alaton gerginliği!

TÜSAİD’da İshak Alaton gerginliği!
23 views
30 Ocak 2014 - 10:41

tusaidda_isak_alaton_gerginligi13904833140_h1119824TÜSİAD’ın Genel Kurulu’na uzun yıllar sonra katılan işadamı İshak Alaton, 17 yıl önceki yönetim için “Utanç verici” dedi. Genel kurulda kısa süreli gerginlik yaşandı. TÜSİAD’ın 44. Olağan Genel Kurulu Swissotel’de toplandı. Genel Kurul toplantısında TÜSİAD’ın 1997 tarihinde kamuoyuna sunulan demokrasi raporunu hazırlayan Prof. Dr. Bülent Tanör’ün anısına da özel bir oturum düzenlendi.

Oturum sırasında kürsüye gelen işadamı İshak Alaton, konuşma yapmak istedi. Ancak Divan Başkanı Hüsnü Özyeğin, söz hakkı vermedi. Konuşmaya başlayan Alaton, 1997’de hazırlanan raporun o dönemin TÜSİAD yönetimi tarafından reddedildiğini savunarak tepki gösterdi.

Alaton, “Ben aradan 17 yıl geçtikten sonra sizlerle beraber olduğum için kusura bakmayın bana bu zamanı tanıyın. Utanç verici bir yönetim. Sizin adınıza ben utanıyorum. Raporu TÜSİAD reddetti. O günün yönetim kurulu ibra edilmedi. TÜSİAD’ın tarihinde ilk defa yönetim kurulunun ibra edilmediği bir utancı yaşadım. Ben bugün bunu dile getirmek istedim. Başkan benim sözümü kesti. Hepinizden özür diliyorum” dedi.

Alaton daha sonra kürsüden aşağı indi. Divan Başkanı Hüsnü Özyeğin ise Alaton’a 8 dakika konuşma süresi verilip verilmemesini oylamaya sundu. Genel Kurul’un kabul etmesi üzerine Alaton yeniden kürsüye geldi. 17 yıl önce yaşananları anlatan İshak Alaton, “TÜSİAD tarihinde ilk ve tek defa ibra edilmemem utancını o gün yaşadık ve ben bu utancı bugün yaşamaya devam ediyorum, onun için buradayım” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ise, “Bu konuşmanın içerisinde bu rapor, bu konu vardı ben de inceleme ihtiyacını hissettim. Bir yanlış yapmamak amacıyla. Kurumdan bu raporun kabulüyle ilgili bir sıkıntı olup olmadığını araştırdım ve 1997 yılında tüm tartışmalara rağmen bu rapor kabul edilmiştir. Kayıtlarda var olan bana intikal eden bilgi budur. Ayrıca 20 yıldır bu demokratikleşme meselesi çalışılmakta” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.