VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavında değişiklik

Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavında değişiklik
26 views
31 Mart 2013 - 16:23

’ndan yapılan yazılı açıklamada, 27 Mart 2013 tarihli ’de yayımlanan değişikliklerle Vergi Denetim Kurulu’nun ihtiyaç duyduğu denetim elemanlarını, etkin ve hızlı bir şekilde temin etmesi, yükseköğretim kurumlarından mezun olan yüksek nitelikli adayların Vergi Müfettiş Yardımcısı olmasına imkan sağlanması ve bu suretle Vergi Denetim Kurulu’nun vergi incelemesi ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele görevini daha etkin bir şekilde ifa etmesinin hedeflendiği belirtildi.

Değişikliklere göre, vergi müfettiş yardımcısı olabilmek için sadece siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler ile hukuk fakültelerinden mezun olma koşulu aranmayacak. Üniversitelerin mühendislik programlarından mezun olanlar da vergi müfettiş yardımcılığı mesleğine kabul edilecekler.

Eğitim, fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden mezun olanlar da mühendislik programlarına ilişkin sınava katılmak suretiyle vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavına başvurabilecekler.

Anılan değişikliğe paralel olarak giriş sınavı konuları da değiştirildi. Buna göre, üç farklı alan için ayrı ayrı sınav uygulanacak ve her bir alandan sınava giren adayların başarı sırası ayrı ayrı tespit edilecek.

Farklı alanlarda ayrı ayrı sınav yapıldığı için, her bir alan için atama yapılması planlanan toplam kadronun belli bir yüzdesi kadar kontenjan ayrıldı. Bu kontenjanlar, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler alanları için yüzde 55, hukuk için yüzde 20, mühendislik için de yüzde 25 olarak belirlendi.

Yeni düzenlemeyle eskiden olduğu gibi giriş sınavı iki aşamalı olacak. İlk aşama olan yazılı sınavlar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi () tarafından, ikinci aşama olan sözlü sınav ise tarafından yapılacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.