VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Yatırımcılar altından sıkıldı

Yatırımcılar altından sıkıldı
36 views
23 Kasım 2014 - 6:09

1627711_1aAltının yılın ilk yarısındaki rallisi, emtia, hisse senetleri ve ABD hazine tahvillerindeki kazançları geçti, ancak metal, yatırımcıları sıkmaya başladı.

Altının 60 günlük tarihi volatilitesi, Bloomberg’in derlediği verilere göre, ekim 2010’dan bu yana en düşük seviyesine yaklaştı. New York’ta vadeli ve opsiyonlarda açık kontrat sayısı son beş yılın en düşük seviyesi yakınında tutunurken, para yöneticileri, yükseliş beklentileri ile açtıkları altın pozisyonlarının sayısını dört hafta üst üste düşürdü.

Altın fiyatları, Fed’in faiz artırımına yaklaşmakta olduğu spekülasyonunun enflasyona karşı korunma talebini düşürmesinin etkisi ile, bu yıl ilk kez çeyrek dönemi zararla geçmeye yöneldi. ABD merkez bankası Fed’in iki gün sürecek politka toplantısı bugün başlayacak. ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletmesi ve Irak’taki askeri faaliyetlerini artırmasına akrşın, altına yönelik yatırımcı ilgisi, ABD ekonomisinin toparlanması ve piyasanın siyasi gelişmeleri fazla kaale almaması dolayısıyla azaldı.

Toronto’da Stephenson & Co.’nun portföy yöneticisi ve CEO’su John Stephenson, “İnsanlar, altın hikayesinin birçok kişi için sıkıcı hale gelmesi ile birlikte partiyi terk etti,” dedi ve “Dünya parçalanmıyor ve piyasa siyasi gelişmelere omuz silkiyor. Yüksek faizlerin kapı eşiğine dayanması ile birlikte, insanlar altın için ihtiyaç hissetmiyor” şeklnde görüş bildirdi.

Altın vadeli kontratları, New York Comex piyasasında, Haziran ayından bu yana, dün itibariyle yüzde 6.6 düştü. Metal, dün ons başına 1,226.30 dolar ile 9 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, bugün Singapur saati ile 14:42’de ons başına 1,236.40 dolara geldi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.