VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Yeni nesil yazar kasa POS cihazları maliyeden çok bankalara yaradı

Yeni nesil yazar kasa POS cihazları maliyeden çok bankalara yaradı
49 views
14 Şubat 2016 - 12:08

Yeni nesil EFT-POS POS cihazları için bankaların cihaz başına aylık 25-30 Türk Lirası ücret aldığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “ POS cihazları maliyeden çok bankalara yaradı. Esnaf vergiden çok yazar kasa ücreti ödüyor” dedi.
Yeni nesil yazar kasaların POS cihazları ile bütünleşik olmasından dolayı bu cihazları en çok bankaların sattığının altını çizen Palandöken, “Bankalar, her bir cihaz için aylık 25-30 Türk Lirası ücret alıyor veya POS’la yapılan tahsilatlardan bu tutar kadar kesinti yapıyor. Evlere servis yapan küçük bir lokantada bile 3-4 cihazın bulunmasının zorunlu olduğu bir ortamda esnaf yıllık 900-1500 Türk Lirası civarında bir maliyete katlanıyor. İki bankayla çalışan bir esnafın yıllık maliyeti 3 bin Türk Lirası’na çıkıyor. Çok sayıda esnaf durumdan şikayetçi” diye konuştu.

POS cihazları ile yapılan satışlardan bankaların zaten komisyonlarını aldığını belirten Palandöken, “Hem satıştan komisyon alıp hem de kullanılan cihazlar için ücret alınması hakkaniyetle bağdaşmıyor. Tabiri caizse bir koyundan iki post çıkarılıyor. Bu haksız uygulamalar, tüketici mahkemelerinden dönebilir. BDDK, bu konuda kısıtlayıcı düzenleme yapmalıdır” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.