VisitBox, Tıkla Ruble Kazan
Youtube Abone , İzlenme , Beğeni Arttırma Platformu

Esnaf Gazetesi

Zonguldak’ta 1500 yıllık ticaret merkezi bulundu

Zonguldak’ta 1500 yıllık ticaret merkezi bulundu
22 views
16 Eylül 2012 - 15:17

’ın ilçesine bağlı antik beldesinden vasıtasıyla yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Gökçebey ilçesi Üçburgu Köyü’nde 1500 yıl öncesinin Roma dönemine ait ticaret merkezinin bulgularına rastlandı. ve ortak yürüttükleri bir araştırma ve temizlik çalışması gerçekleştirdi. Kazı çalışmaları ise ’ndan alınacak izin ile bir yıl sonra yapılacak.

Çalışmalar sonucunda bütün alan, sel sularının getirdiği birikintilerden, ağaç kalıntılarından, bitkilerden ve çöplerden temizlendi. Türkiye’de ilk defa nehir kıyısında antik bir ticaret merkezinin ortaya çıktığını söyleyen yetkililer, bir yıl sonrası yapılması planlanan kazı için de Kültür Bakanlığı’yla irtibata geçti.

Filyos nehrinin taşımacılıkta ve ulaşımda kullanıldığını antik kaynaklardan bilindiğini ve Filyos Antik Kenti’nin devamı olduğunu ifade eden Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, bulgular ile ilgili şunları kaydetti:
“Yeni çıkan ticaret merkeziyle ilgili bulguları ve bunları bir bütün olarak tamamlayacak Filyos Antik Kenti’nin, dünya tarihindeki canlılığını ve dünya tarihine katmış olduğu değerini ortaya çıkarıyoruz.” dedi.

Filyos’un, Karadeniz sahilinde tek tarihi kent olduğunu vurgulayan Prof. Atasoy, “Gökçebey Üçburgu’da faaliyet gösteren bir kum ocağının nehirde yaptığı çalışma sırasında, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen , liman ve rıhtım bulguları gün yüzüne çıktı. Bu yıl kazı ekibinin detaylı çalışması sonucu sikke, tartı ve ticari malların geldiğinde bekletilen siloların olduğu ortaya çıktı. Demek geçmişte ticaret Filyos’tan Gökçebey’e kadar nehir vasıtasıyla sağlanıyormuş. Bu çalışmaların 1000-1500 yıllık bir geçmişinin olduğu tahmin ediliyor.” şeklinde konuştu.

Filyos’un tarihi hakkında bilgi veren Atasoy, şu bilgiyi verdi: “Filyos antik kentin yanındaki Tios antik kenti, Karadeniz kıyılarında antik kent olarak tek örnek. Deniz kenarında ‘Tios’ yani Filyos’ta ticaret, ilk defa ortaya çıkıyor. Türkiye’de ticaret ve turizm açısından bu çok önemli. Türkiye’de ilk defa bir nehrin kıyısında büyük bir ticaret merkezi yapısı ortaya çıktı.”

Filyos’taki kazı çalışmalarının önemini anlatan Vali Erol Ayyıldız ise “Zonguldakımızın güzel beldesi olan Filyos, tarih ve bulunduğu coğrafya olarak hem ülkemizin hem de dünyanın güzel bir noktasında duruyor. Bunun en büyük göstergelerinden bir tanesi orada olan antik kentimizin ortaya çıkarılmasıdır. Tarihe ışık tutan, zamanında ticaret merkezi olan antik kentin oluşumunu gördük. Katkılarından dolayı hocamıza teşekkür ediyorum. Orada oluşabilecek her türlü kazanımın, Zonguldakımızın ve ülkemizin kazanımı olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Bu mirası, tarihi ve turistik gezilerin yapılabileceği şekilde değerlendirmek istediklerini kaydeden Vali Ayyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bir mirastır. Bu mirasın bir an önce turizme dönüştürülerek kamuoyuna mal edilmesi tarihi turistik gezi anlamında ülkemizin paha biçilemeyen bir kazanımı olacaktır. Bu anlamda Zonguldak’ın adını, kömürün karasının yanında tarihsel anlamda da turizme mal etmiş oluruz.”

Öte yandan Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit döneminde (1876-1909) hayata geçmesi beklenen Filyos Projesi’nin tarihi ticaret merkezi kalıntılarını doğruluyor. Sultan Abdülhamit döneminde hazırlandığı bildirilen “Anadolu’da Genel Üretim Raporu”nda, Filyos’ta denizden açılacak kanallar vasıtasıyla gemilerin Gökçebey ilçesine kadar girerek yükleme-boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı oluşturulması projesinden bahsediliyor.

 

 

Tek yetkili satış noktası olan cialis ecza sitesinden alın.Orjinal viagra resmi satış sitesi.Orjinal levitra hapı sitesinden bilgileri öğrenebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.